art&design
Az október 1-jéig látogatható kiállításon a Pictorial Collective dokumentarista fotós kollektíva tagjainak fotói láthatók. A kilenc fotográfus másfél év alatt több ezer kilométert megtéve járta be Magyarországot, Kárpátalját, a Vajdaságot és Erdélyt, hogy megörökítse a Petőfi utcák életét - közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.
A költő születésének 200. évfordulója alkalmából szervezett tárlaton Bácsi Róbert László, Bődey János, Hirling Bálint, Mohai Balázs, Móricz-Sabján Simon, Pályi Zsófia, Stiller Ákos, Urbán Ádám és Végh László összesen mintegy kétszáz képe és két videómunkája látható.
A kommüniké kitér arra, hogy Petőfi Sándor kultusza már a 19. században nagyra nőtt. A gyorsan nemzeti vátesszé emelt költő iránt senki sem maradhatott közömbös, az összes rezsim róla nevezett el rengeteg művelődési házat, könyvtárat, laktanyát és utcát, az ő nevét viseli a legtöbb utca Magyarországon. A Pictorial Collective tagjai a Petőfi utcák 266 ezer lakóját fotózták, falvak és városok mellékutcáiban kutakodva.
"Országjárásuk során a fotósok leggyakrabban a szürkeséget szépítgető népi barkácsesztétikával találkoztak, ami gyakran a létbizonytalanságot hivatott elfedni. De vajon fontos, hogy kiről nevezzük el utcáinkat? Hatással van Petőfi szellemisége egy Petőfiről elnevezett általános iskola tanulóira? Petőfi verseiben közérthetően fogalmazott, ahogy a dokumentarista fotográfiák elsődleges jelentése is könnyen dekódolható. Idővel minden fénykép érdekessé nemesül. Próbáljunk meg ezekre a jelenünket ábrázoló fotókra is inkább egy képzeletbeli jövő perspektívájából rátekinteni, tanulságos tapasztalás lehet" - idézte Virágvölgyi Istvánt, a kiállítás kurátorát a közlemény.
A Pictorial Collective: Petőfi utcák népe - Szubjektív fotós látlelet a magyar társadalomról című tárlat együttműködő partnere a Nemzeti Kulturális Alap és a Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium.