art&design
A szecesszió június 10-ei világnapja alkalmából a szecesszió brüsszeli tematikus évéhez kapcsolódó magyar programok között kiállítás nyílt pénteken Magyar szecesszió határok nélkül címmel Demeter Dorka fotográfus, influenszer fotóiból.
Demeter Dorka az MTI-nek nyilatkozva elmondta, a kiállítás elsődleges célja megmutatni a nemzetközi közönségnek a kárpát-medencei magyar szecessziót, mely stílusában egységes, de a fellelhető épületek és művészeti alkotások jelenleg különböző országok területén találhatóak. Szavai szerint a fényképek nyelvén érthetően el lehet magyarázni ezt a sajátos magyar helyzetet.
Közölte, a kiállított anyag magyar építészek és képzőművészek munkáját mutatja be Pozsonytól Szabadkáig, Budapesttől Marosvásárhelyig.
"Nem véletlen, hogy ugyanazon építészek keze munkájával találkozhatunk a Kárpát-medence különböző térségeiben, hiszen akkoriban ez a régió nem csak kulturális, hanem adminisztratív szempontból is egy egészet alkotott, a Magyar Királyságot" - fogalmazott.
Demeter Dorka reményét fejezte ki, hogy a szecessziós világnap alkalmából rendezett kiállítás hozzájárul ahhoz, hogy a magyar szecesszió ismertebbé váljon és elfoglalhassa méltó helyét az európai szecessziós vonulatok között, hiszen - mint mondta - ezek szakirodalmi határa és ismertsége gyakran lezárul Bécsnél.
A fotókiállításával egybekötve Szecesszió határok nélkül címmel panelbeszélgetést tartottak a századforduló művészeti mozgalmáról a Liszt Intézetben péntek este. Az Instagramon több mint 30 ezer követőt számláló Demeter Dorka és a brit Phil Lewis influenszerek a közösségi médiát használók szemszögéből, a belga Simon Thielen pedig történelmi kontextusba helyezve, az urbanista szemével mutatta be a művészeti stílust és annak jegyeit viselő épített örökséget és azok viszonyát a közösségi médiával.
A 2023-as évet felölelő Art Nouveau Brussels keretében Magyarország brüsszeli nagykövetsége és a Liszt Intézet szervezésében a brüsszeli Magyar Ház is megnyitja kapuit a nagyközönség előtt szombaton és vasárnap. Az eklektikus stílusú, de számos szecessziós stílusjegyet, valamint az olasz reneszánszra utaló részleteket is magán viselő városi palota 1872-1897 között épült. Szombaton a szecessziós magyar hétvége keretében családi alkotóműhelyt tartanak szecessziós táskafestő workshoppal.
A kép forrása: https://www.facebook.com/Liszt.Institute.Brussels