bezár
 

art&design

2023. 05. 10.
Mednyánszky képek Törőcsik Mari hagyatékából
A Virág Judit Galéria tavaszi aukciója
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Mednyánszky képek Törőcsik Mari hagyatékából Törőcsik Mari hagyatékából kerül árverésre Mednyánszky László monumentális, Alkonyati táj című festménye a Virág Judit Galéria tavaszi aukcióján május 17-én a Budapesti Kongresszusi Központban.

Az őszi tájkép, amely egykor Törőcsik Mari és Maár Gyula nappalijában volt kifüggesztve, 12 millió forintos kikiáltási árról indul - közölte a galéria az MTI-vel.

prae.hu

Mint felidézték, Törőcsik Mari és Maár Gyula 1972-ben házasodtak össze, és a Kossuth-díjas rendező haláláig, 2013-ig éltek együtt. A művész házaspár sokat dolgozott együtt, legnagyobb közös sikerük az 1976-os Déryné, hol van? című film volt, amelyet Maár Gyula írt és rendezett, és amelyért Törőcsik Mari elnyerte a legjobb színésznőnek járó Arany Pálmát a cannes-i filmfesztiválon. Törőcsik Mari 2021-ben hunyt el.

A klasszikus műveket felvonultató árverés egy másik, filmvilághoz köthető értékes alkotása Tihanyi Lajos Hegyes táj című műve, amely a Korda-testvérek gyűjteményében szerepelt. A kép 40 millió forintos kikiáltási árról indul.

Tihanyi Lajos 1911-ben festette Hegyes táj című képét, amely egyik kedvence volt. A művész a számára legkedvesebb alkotásoktól csak nehezen és magas áron vált meg. A kedvenc műveket akár évtizedeken keresztül is futtatta a különböző tárlatokon. A Hegyes tájat 1912-es budapesti szereplése után Bécsben is bemutatta, majd első amerikai kiállítására San Franciscóba vitte, ahova csak négy jelentős festménnyel jelentkezhetett. Később a Brooklyn Museumot is megjárta a kép, amelyet aztán eladott Sir Alexander Korda filmrendezőnek, de első monográfiájába még ekkor is beszerkesztette.

A Korda fivérek, Sándor (Alexander), Vince és Zoltán a filmipar történetének nagy hatású alkotói, emellett pedig lelkes műgyűjtők is voltak. Tihanyi Lajost személyesen ismerték, barátságuk talán már Budapesten elkezdődött, azonban Párizsban mélyülhetett el. A Korda testvérek mecénásként és vásárlóként is feltűntek Tihanyi életében, a festő pedig rajongott az akkor már világhírű alkotók filmjeiért - idézi a közlemény Kelen Annát, a Virág Judit Galéria művészettörténészét.

Alexander Kordához olyan jelentős Tihanyi-képek kerültek, mint az 1912-es Bölöni portré, az 1911-1912-es Kompozíciós vázlat és az 1917-es Akt stúdium, amelynek árverésre bocsátásakor a hátoldalán egy korábban ismeretlen női portré is előkerült. Ezek a művek mind a Virág Judit Galéria aukcióin keltek el.

Az árverésen mindezek mellett szerepel majd egy ritka Nemes Lampérth József-festmény, de Rippl-Rónai József, Vaszary János és Scheiber Hugó alkotásaira is lehet licitálni.

A galéria másnap, május 18-án tartja időzített online grafikai aukcióját. A műveket május 4-16. között bárki megtekintheti a Virág Judit Galériában.

A kép forrása: https://viragjuditgaleria.hu/hu/termek/alkonyati-taj-tatrafured/ (Mednyánszky László: Alkonyati táj)

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Keresztes Zoltán privát ikonjai mellé
Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde
Az Amikor Galéria debütálása a művészeti galériák soraiban

Más művészeti ágakról

Platon Karataev: Napkötöző
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés