bezár
 

film

2023. 05. 10.
Saját halottjának tekinti Máthé Erzsit a KIM
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Saját halottjának tekinti Máthé Erzsit a KIM Saját halottjának tekinti a 95 éves korában, május 8-án elhunyt Máthé Erzsi Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművészt, a nemzet színészét a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM). 

Máthé Erzsi érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja a színházi világ meghatározó alakja volt. A rendkívül sokoldalú művész tehetségével, szakmai alázatával és maximalizmusával minden színészgenerációnak példát mutatott - áll a közleményben.

prae.hu

Mint felidézik, pályája kezdetétől sok klasszikus hősnőt formált meg, több filmben és számos tévéjátékban szerepelt. Kiváló humorérzéke emlékezetes kabaréjelenetekben köszön vissza.

Máthé Erzsi Mertz Erzsébet néven 1927. május 16-án született Budafokon. Családjával nagy szegénységben nőtt fel, a 2. világháború után, mivel svábok voltak, elvették az otthonukat és kitelepítették őket.

1945-1948 között az Országos Színészegyesület színiiskolájának volt a hallgatója, ahol olyan mesterei voltak, mint Rátkai Márton, Ascher Oszkár, Lázár Mária, Várkonyi Zoltán és Gobbi Hilda.

1948-ban friss diplomásként rövid ideig a Vígszínházhoz szerződött. 1949-ben a Nemzeti Színházban beugrott Szörényi Éva helyére az egyik darabban, amelyet Major Tamás rendezett. Az ő hatására változtatta nevét Máthé Erzsire.

A színházak államosítása után 1949-1952 között a Pécsi Nemzeti Színház színésze volt. 1952-1983 között a budapesti Nemzeti Színháznak volt tagja. 1983-tól a Katona József Színházban játszott csaknem harminc évig.

2003-ban, a Katona József Színházban saját vagyonából létrehozta a Máthé Erzsi-díjat, amelyet minden évben egy-egy fiatal színésznek ítél oda a társulat. 2006-ban alapítványt hozott létre, amelynek célja a Pécsi Nemzeti Színház, a kaposvári Csiky Gergely Színház, valamint a határon túli magyar nyelvű színházak tagjainak, továbbá a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóinak segítése. 2000-ben elnyerte a Nemzet Színésze címet. 2012-ben Budapest díszpolgárává választották.

Emlékezetes színpadi alakítása volt a Nemzeti Színházban Az ember tragédiájának Évája, a Bánk bán Gertrudisa, a Lear király Gonerilje, a Liliomfi Kamillája, a Téli rege Paulinája.

A Katona József Színházban szintén nagyszerű alakítások fűződnek a nevéhez, többek között Pirandello Ma este improvizálunk, Koltes Roberto Zucco, Shakespeare Szeget szeggel című darabjában.

Máthé Erzsi kétszeres Jászai Mari-díjas (1956, 1971), érdemes művész (1976), kiváló művész (1981), Kossuth-díjas (1985), a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja (1998) volt. 1997-ben átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, 2000 óta a nemzet színésze volt. 2004-ben a legjobb női mellékszereplőnek járó Vastaps díjat, 2007-ben a Magyar Filmszemle életműdíját vehette át. 2012-ben Hazám-díjjal, 2013-ban Kállai Ferenc-életműdíjjal tüntették ki.

A színészettől 84 évesen vonult vissza. Elmondása szerint a színház volt a családja, amelyhez a végsőkig ragaszkodott. Máthé Erzsi 96. születésnapja előtt 8 nappal hunyt el.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Luke Korem és Simon Verhoeven Milli Vanilli – Az évszázad botránya című filmjeiről
Csáki László: Kék Pelikan

Más művészeti ágakról

[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége
Bemutatták Nyerges Gábor Ádám Vasgyúrók című kötetét
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés