bezár
 

zene

2023. 05. 09.
Megemlékezés a náci könyvégetésekről
Koncert a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Megemlékezés a náci könyvégetésekről A náci könyvégetésre emlékezik a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) Fischer Iván vezetésével és a budapesti Goethe Intézet közreműködésével kedden a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában.  

Kedden folytatódik az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület (OMIKE) és a BFZ koncertsorozata a Rumbach zsinagógában, ahol a zene mellett az irodalom is fontos szerephez jut. A budapesti Goethe Intézet támogatásával az 1933. május 10-i náci könyvégetésre emlékeznek Bertolt Brecht, Esther Dischereit és Babits Mihály írásaival.

prae.hu

A szövegeket Takács Nóra Diána, Bíró Kriszta és Hajduk Károly olvassa fel. A zenei programban a Fesztiválzenekar művészei mellett Darvas Ferenc zeneszerző zongorán, míg fia, Darvas Kristóf zeneszerző-zenész harmonikán működik közre.

Mint felidézik, Hitler hatalomra jutásával, 1933-ban Goebbels nekilátott a "német szellem ellen való" írók és műveik listába szedésének. A világirodalom jelentős művei tűntek el a könyvtárak polcairól, neves professzorokat fosztottak meg katedráiktól, Thomas Mannt is kizárták a költészeti akadémiáról.

Országszerte szerveztek könyvégetéseket, amelyek május 10-én érték el a drámai csúcsot. Ekkor Berlinben, a Humboldt Egyetem tövében hatalmas tömeg várta a 20 ezer könyv tűzbe vetését. Marx, Heinrich Mann, Erich Kastner, Freud, Remarque, Brecht vagy éppen Carl von Ossietzky írásainak hamuvá válásához SA és SS kórusok szolgáltattak zenét - olvasható a közleményben.

A kép forrása: a Budapesti Fesztiválzenekar honlapja https://bfz.hu/hu/

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bartók György szerzői estje a Fugában
Világsztárok a Budapest Jazz Clubban: Oz Noy Trio
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés