bezár
 

art&design

2023. 04. 27.
Újra látható a Szépművészeti antik és reneszánsz szobormásolat-gyűjteménye
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Hosszú évtizedek után láthatja újra a nagyközönség a Szépművészeti Múzeumban a szobrászat történetét az antikvitás korától a reneszánszig megidéző szobormásolat-gyűjtemény többszáz darabját – közölte az intézmény az MTI-vel csütörtökön.

A közleményben kiemelik, hogy a múzeum európai viszonylatban is gazdag gyűjteményének egy részét a felújított komáromi Csillagerőd kiállításán már 2021 óta láthatja a közönség, a többszáz darabos kollekció közelmúltban restaurált további darabjaival pedig májustól, az Országos Múzeumi és Raktározási Központ (OMRRK) látványraktárában találkozhatnak a látogatók.

prae.hu

A komáromi Csillagerőd felújított épületébe a nagyszobrászatot bemutató csaknem háromszáz antik, középkori és reneszánsz mű másolata került, míg a gyűjtemény másik, az OMRRK tanulmányi kiállításaként látható része az épületszobrászathoz köthető több mint háromszáz ókori, középkori és reneszánsz alkotás másolatát mutatja be – áll a közleményben.

A Szépművészeti Múzeum közleményében kiemeli, hogy a múzeumi szakemberek a 19. század végétől a lehető legszélesebb közönség számára elérhetővé kívánták tenni a művészetet, ennek részeként pedig a szobrászat történetét a legismertebb emlékek gipszmásolatain keresztül mutatták be.

Magyarországon Pulszky Ferenc vetette fel a másolatgyűjtemény létrehozását, majd 1869-től a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatójaként az ókori szobrászati alkotásokról készült gipszöntvények gyűjtésével kezdte el az ötlet megvalósítását. A Szépművészeti Múzeum 1896-os megalapítása után a Nemzeti Múzeum gipszmásolatai átkerültek az új intézménybe, ahol az antik öntvények mellett további ókori, középkori és reneszánsz emlékek kópiáit szerezték be. A Hősök terén 1906-ban megnyílt múzeum földszinti tereit többek között másolatok befogadására tervezték – írják a közleményben.

Az 1920-as évektől a másolatgyűjtemények fokozatosan veszítettek népszerűségükből, a második világháború alatt, illetve utána a gipszöntvények a kiállítóterekből raktárakba kerültek. A szétszóródott, több száz darabos gyűjteményt az elmúlt évtizedben gyűjtötték össze, rendszerezték, sérült darabjait restaurálták.

A Szépművészeti Múzeum hányatott sorsú gipszgyűjteményének helyzete a Liget Budapest Projektnek köszönhetően, a komáromi Csillagerőd helyreállításával, és az OMRRK megépítésével rendeződött megnyugtatóan több évtized után. Az új kiállítás a Szabolcs utcában, az OMRRK épületében látogatható, kizárólag az előre meghirdetett tárlatvezetések keretében, megváltott belépőjeggyel.

Kép forrása: baloghpet.com

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Egy mozgástanulmány
art&design

Az anyag mélyén című csoportos kiállításról
art&design

A tizenkettedik European Remembrance Symposiumról
A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Rich Peppiatt: Kneecap – Ír nemzeti hip-hopot!
Interjú Beck Tamással, a 33. Salvatore Quasimodo Költőverseny fődíjasával


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés