film
2018 óta április 30-án ünnepeljük a magyar film napját. 1901-ben ezen a napon mutatta be az Uránia Tudományos Színház (az Uránia Nemzeti Filmszínház elődje) A táncz című előadást, benne az első magyar filmként számon tartott rövidfilmfüzérrel.
Fábri Zoltán Hangyaboly című játékfilmjének restaurált változata lesz látható, mely Kaffka Margit regényéből készült 1971-ben és egy apácák által irányított leánynevelő intézet zárt világában játszódik és Törőcsik Mari, Molnár Piroska, Vass Éva és Pap Éva szerepét láthatjuk benne. Farkas Zoltán 1941-es Egy tál lencse című zenés vígjátékának digitalizált változata szerepel a programban, melyben az angóratenyésztő földbirtokost alakító Csortos Gyula mellett Karády Katalin és Jávor Pál tűnik fel.
A nyolcvanas évekből két kultikus magyar mozifilm szerepel az ünnepi programban a Kopaszkutya és a Dögkeselyű.
Napjaink emlékezetes alkotásai közül Enyedi Ildikó Oscar-jelölt alkotása, a Testről és lélekről szerepel majd a programban.
Látható lesz a filmkritikusok által a tavalyi év legjobb magyar filmjének választott Hat hét, Szakonyi Noémi Veronika alkotása, valamint Zákonyi S. Tamás A nemzet aranyai című nagyszabású sport-dokumentumfilmje a közelmúlt magyar vízilabda aranycsapatáról.
Vetítik Ljasuk Dimitry Jóreménység sziget című, valós alapokon nyugvó történetét is, amely egy Tisza-tavi magányos szigetről és lakójáról szól, és amelynek rendezője személyesen is részt vesz majd az eseményen.
Két új történelmi filmet is vetítenek a szervezők: Szikora János Hadik című huszárkalandját, valamint Tősér Ádám Blokád című filmadaptációját a taxisblokádról. A válogatásban szerepel még Gauder Áron nemrég bemutatott egész estés indiánmeséje, a Kojot négy lelke is.
Az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozata négy, ritkán látható dokumentumfilmet mutat be a Közelítések - Történetek a Kárpát-medencéből című válogatásban. Szabó Attila Egy isten, két nemzet című, díjazott dokumentumfilmje egy Bukarestben élő testvérpárról szól, akik felnőtt fejjel úgy döntenek, hogy felveszik a magyar állampolgárságot.
Ambrus Emese Viva Constanta! című különleges road movie-jának hőse egy Elvis-alteregó, Elvis Romano, míg Püsök Botond egy bizonytalan jövőjű fiatal roma lány portréját rajzolja meg Angela című dokujában.
Zsigmond Dezső Balázs Béla-díjas rendező legújabb, Igában című dokumentumfilmje Kondás Károly penészleki gazdálkodó történetével ismerteti meg a nézőket, aki az utolsó igástehenes az országban.
A filmek előtt bevezetőt mond és a rendezőkkel beszélget majd Kelecsényi László filmtörténész.
fotó: urania-nf.hu