színház

A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg március 27-én a Párizsban működő Nemzetek Színházának 1957-ben megtartott évadnyitójának emlékére.
Az ITI minden évben a színházi világ egy jelentős személyiségét kéri fel, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára. Legelőször Jean Cocteau szövege hangzott el 1962-ben több mint húsz ország színpadain.
"Arra hívlak titeket, hogy álljunk össze mindannyian, kéz a kézben és vállvetve, engedjük szabadjára a hangunkat, ahogy a színpadon szoktuk, hogy felébresszük a világ lelkiismeretét és megkeressük magunkban az ember elveszett lényegét. A szabad, toleráns, szerető, együttérző, gyengéd és elfogadó embert. Utasítsuk el a brutalitás, a rasszizmus, a véres konfliktusok, az egyoldalú gondolkodás és szélsőségesség aljas képeit" - fogalmazza Samiha Ayoub egyiptomi színésznő.
A magyar színház nemzetközi elismertetéséért és megismertetéséért odaítélt Hevesi Sándor-díjat pedig idén Büki Dóra, Juronics Tamás és Veress Anna kapja, amelyet a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) Magyar Központja minden évben a színházi világnap alkalmából oszt ki.
A Bajor Gizi Színészmúzeumban a színházi világnap alkalmából 15 órától múzeumi teadélutánt tartanak, amelynek vendége Saly Noémi művelődéstörténész lesz, a beszélgetésen pedig kávéházi történeteket idéznek fel.
A Jurányi Inkubátorházban Függetlenül egymással címmel beszélgetéseket tartanak a független struktúrákról. A 9 órától 17 óráig tartó online esemény első, Ikonikus színházcsinálók a független szektorban című programjának résztvevője Bodó Viktor, Mundruczó Kornél, Pintér Béla és Schilling Árpád.
Válaszol a Jurányi: Miért szeretünk színházban dolgozni?
A Szegedi Nemzeti Színház, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kulisszajárást szervez.
kiemelt kép forrása: Samiha Ayoub (Fotó: Jurnarul)
kép a leadben: Táp Színház a Vígszínházban