zene
A szervezők közleménye szerint a zenekar hangversenyét az izgalmas hegedűdarabjairól ismert barokk mester, Biber Battalia á 10 című, Bacchusnak dedikált műve nyitja harcias indulóval és csatajelenettel, majd a 20. század máig meghatározó magyar zeneszerzőjének, Farkas Ferencnek csellóra és zenekarra íródott két versenyműve hangzik el. Végül Richard Dehmel költeménye, a Megdicsőült éj által inspirált Schönberg-kompozíciót hallhat a közönség.
Mint a közleményben felidézik, Farkas Ferenc Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző Weiner Leónál és Siklós Albertnél folytatta tanulmányait, majd Olaszországban Ottorino Respighi növendéke volt. Így az olasz kultúra számos művére rányomta bélyegét.
Farkas Ferenc - aki többek között Kurtág, Ligeti, Jeney, Kocsár, Petrovics és Vidovszky tanára is volt - az est folyamán elhangzó két versenyművet 1964-ben komponálta. A Trittico concertatót csellóra és vonószenekarra Gaspar Cassado világhírű gordonkaművésznek, a Concertino all'anticát pedig Liebner Jánosnak eredetileg nem is csellóra, hanem barytonra, arra a hangszerre, amelyen Esterházy Miklós herceg - Haydn egykori kenyéradója - is játszott.
A versenyművekben a szólóhangszer és a zenekar "harca" jelenik meg, a barátságos versengésben Perényi Miklós lesz a Budapesti Vonósok partnere.
A koncertprogram a Megdicsőült éj című Richard Dehmel-költemény inspirálta Schönberg-kompozícióval - a zeneszerző leggyakrabban előadott művével - ér véget, amely egy más gyermekével várandós asszony és férje párbeszédét ábrázolja a késő romantika tobzódó zenei eszközeivel.
A koncerten a Budapesti Vonósok és Perényi Miklós gordonkaművész mellett közreműködik Tompos Kátya színművész és Pilz János koncertmester.
Kép forrása: a Budapesti Vonósok hivatalos Facebook-oldala