film
Vincze Máté emlékeztetett arra, hogy a pályázatra videókat készítő fiatalok maguk is hasonló korúak, mint sok '56-os hős: Tóth Ilonka, a 18 éves korában kivégzett Mansfeld Péter vagy éppen Wittner Mária volt a szabadságharc idején.
Ezek a hősök a zászlajukra tűzött ügyért akkor is kiálltak, ha ezért halálos ítélet vagy hosszú börtönbüntetés várt rájuk - tette hozzá.
Vincze Máté hangsúlyozta: az 1956-os szabadságharcosok akkor is kitartottak az igazságuk mellett, amikor az akkori világ legnagyobb hadserege állt velük szemben, és meg is futamították azt. Noha felkelésük aztán véres megtorlásba torkollt, 1989-ben mégis beteljesítette küldetését - idézte fel.
Vincze Máté arra biztatta a fiatalokat, hogy továbbra is keressék a hősöket, tanuljanak tőlük és váljanak maguk is hőssé, álljanak ki mindazért, amiben hisznek.
Baczoni Dorottya, a XX. Század Intézet igazgatója felidézte, hogy az Én hősöm videópályázatot 2022. október 23-án hirdették meg középiskolások számára, a nemrég elhunyt Wittner Mária emlékére.
A pályázók egy-egy olyan, 20. századi közéleti személyiségről készíthettek rövid videót, akire ma is példaként lehet tekinteni; a pályázat partnere a Kulturális és Innovációs Minisztérium volt.
Az első díjas Peresztegi Hanna Mansfeld Péter '56-os szabadságharcosról, a második helyen végzett Bibercz Eliza Stikker Katalinról, Wittner Mária '56-os harcostársáról, a harmadik helyezett Nagy Hajnalka Eszter pedig Giorgio Perlasca második világháborús embermentőről készített videót.
Fotó: https://www.xxszazadintezet.hu