irodalom
A Nógrád megyei Madách-ünnepségen, amelynek hagyományosan Balassagyarmat ad helyet, kora délután Madách Imre-emlékkiállítást nyitnak meg a Palóc Múzeumban, majd megkoszorúzzák a Civitas Fortissima téri Madách-szobrot.
A központi ünnepségen, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban adják át az ez évi Madách-díjakat.
Takaró Mihály József Attila-díjas irodalomtörténész, költő, tanár a kilencvenes évek közepén elsőként Magyarországon elkészítette az érettségi útmutatót magyar nyelv és irodalomból. 2012-ben kezdeményezésére került az új Nemzeti Alaptantervbe többek között Herczeg Ferenc, Tormay Cécile, Szabó Dezső és Nyirő József. Ő szerkesztette a Kárpát-medencei magyar irodalom 1920-tól az ezredfordulóig című irodalomtörténeti kézikönyvet és szöveggyűjteményt.
L. Simon László, József Attila-díjas író, költő, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója korábban 2004 és 2010 között a Magyar Írószövetség titkára, 2010-től országgyűlési képviselő és az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke, 2011 októberétől a Nemzeti Kulturális Alap Bizottságának elnöke, 2012 és 2013 között a kultúráért felelős államtitkár volt. Munkái között van a Versenyhátrány - A (kultúr)politika fogságában, A római szekér; Kulturális politika - politikai kultúra vagy a Körbejárni a hazát című esszékötet.
Az 1964-ben, halálának 100. évfordulóján alapított díjat minden évben a Madách-kutatásban, a Madách-kultusz ápolásában, a megye kulturális és művészeti életében legeredményesebben tevékenykedőknek adják át. A díj adományozható egyéneknek és közösségeknek a tudomány, az irodalom, a művészetek és a közművelődés terén végzett kiemelkedő tevékenységért; külföldiek számára a Madách-életmű gondozásáért, fordításáért, kutatásáért. A díjból évente legfeljebb kettő adható.
A képek forrása: https://www.nograd.hu/