irodalom
Az ötnapos irodalmi ünnep több helyszínen zajlik majd, köztük az online térben is. Október 26-án a Nyitott Műhelyben Fehér Renátó és Kustos Júlia vezetésével, Balogh Endre hozzászólásával irodalompolitikai kérdéseket fognak körbejárni, valamint a Szépírók Szociális Alapjának helyzetét teszik mérlegre.
Október 27-én a Werk Akadémián a kulturális aktivizmusé és a podcastoké lesz a főszerep, Solti Hannát (Vénusz Projekt), Fórizs Mátyást (444) és Kadarkai Endrét Pion István kérdezi majd saját műsoraik születéséről, működéséről és céljáról.
Október 28-án a Három Hollóban nemzetközi költészeti esttel várják a közönséget, két olasz költő, Gaia Ginevra Georgi és Valentina Colonna mellett Borda Réka és Závada Péter képviseli majd a magyar irodalmat, miközben Lévai Balázs kérdezi őket, és Bánky Sára olvassa fel a költők verseit.
Október 29-én szintén a Három Hollóban a magyar irodalmi folyóiratok helyzete lesz a téma, szóba kerül majd a Kalligram, a Látó, a Székelyföld és a Műút. De ugyanezen a napon adják át az idei Szépíró-díjakat is.
Október 30-án pedig az online térbe költözik a Szépírók Őszi Fesztiválja, ugyanis ezen a napon bemutatkoznak a Szépírók Társaságának 25. születésnapja alkalmából készült videóüzenetek.
A részletes program
Szépírók Őszi Fesztiválja – 2022. október 26-30.
október 26., szerda, 18:00
Nyitott Műhely, Budapest
Szociális Alap – Szatellit a Fesztiválon: irodalompolitikai beszélgetés a Szépírók Szociális Alapjáról.
Felkért hozzászóló: Balogh Endre.
A beszélgetést vezeti: Fehér Renátó és Kustos Júlia. A Nyolc Ág Kultúraközvetítő Stúdió és a Szépírók Társasága közös rendezvénye.
október 27., csütörtök, 18:00
Werk Akadémia, Budapest
Let’s Talk – Podcastok és kulturális aktivizmus – Az ötlettől a megvalósításig, témaválasztás, kérdések és kihívások. A Szépírók Társasága Erasmus+ projektjének budapesti eseménye. Vendégek: Solti Hanna (Vénusz Projekt), Fórizs Mátyás (444), Kadarkai Endre.
Moderátor: Pion István
október 28., péntek, 19:00
Három Holló, Budapest
Versopolis – Nemzetközi költészeti est. A Versopolis egy jelenleg összesen 39 ország 320 költőjét bemutató európai költészeti platform. 2014-ben jött létre, a Szépírók Társasága 2020 óta a tagja.
Vendégeink: Gaia Ginevra Georgi, Valentina Colonna (Olaszország), Borda Réka, Závada Péter.
Moderátor: Lévai Balázs. Közreműködik: Bánky Sára
október 29., szombat
Három Holló, Budapest
15:00 Közgyűlés (zártkörű esemény, csak a Társaság tagjai számára)
18:00 BE(p)ART – Határtalan irodalom. Folyóiratok találkozója: Kalligram, Látó, Székelyföld, Műút.
Szervező: Karádi Éva
20:00 A 2022-es Szépíró-díjak átadója. A kuratórium tagjai: Deres Kornélia, Péntek Orsolya és
Németh Gábor Dávid. Közreműködik: Németh Róbert
október 30., vasárnap, 18:00
Online
A Szépírók Társasága 25. születésnapja alkalmából készült videóüzenetek online premierje
TÁMOGATÁS
A Szépírók Társasága az ország legnagyobb, független irodalmi szervezete. Támogass minket, hogy a minőségi magyar irodalomnak ne csak múltja, hanem jelene és jövője is legyen!
Az adománygyűjtő oldal elérhető: itt
SZOCIÁLIS ALAP
A Szépírók Társasága Szociális Alapját az üzleti és a kulturális élet között híd-szerepet betöltő Summa Artium Alapítvány kezeli, az adományokat ide várjuk: Summa Artium Alapítvány, MagNet Bank 16200010-10071036. A közleményben kérjük feltüntetni: Szépíró Alap, Adomány. A 200 ezer Ft fölötti adományokhoz szerződéskötésre lesz szükség, e remélt esetekben kérjük a szándékot a Társaság email-címére jelezni (szepiroktarsasaga@gmail.com).
SZÉPÍRÓK TÁRSASÁGA
A Szépírók Társasága írók, irodalomtörténészek, kritikusok, fordítók és irodalomszervezők egyesülete. 1997-ben jött létre azzal a céllal, hogy a korszerű irodalomszemlélet, a hatékony érdekképviselet és a demokratikus kultúrpolitika fóruma legyen. Alapszabálya így fogalmaz: „A Szépírók Társasága egymás irodalmi munkásságát megbecsülő és szellemi tekintetben egymáshoz közel álló írók által létrehozott szakmai, érdekvédelmi és szolgáltató szervezet.” A Társaság rendezvényei elősegítik a színvonalas kortárs irodalom és az olvasók találkozását, a kortárs irodalom tudományos vizsgálatát és a róla szóló kritikák megszületését. Programjai között hagyományos író-olvasó találkozók ugyanúgy szerepelnek, mint középiskolásokat és egyetemistákat megszólító oktatási programok vagy szélesebb közönséget vonzó fesztiválok. Együttműködik hazai és nemzetközi irodalmi és kulturális szervezetekkel.
A Társaságról még több információ elérhető: itt