zene
A koncerten közreműködik Székely Anna Lilla hegedűművész és a Junior Prima díjas művészekből álló Korossy-kvartett. Zongorán kísér Szenthelyi Judit - közölték a szervezők.
Az 1912-ben Budapesten született Tátrai Vilmos hegedűművész a 20. századi magyar zenei élet egyik meghatározó művészeként haláláig a magyar zene elismerésén fáradozott. Nemcsak a nemzetközileg is elismert Tátrai-vonósnégyes, hanem a Magyar Kamarazenekar megalapítója, a Nemzeti Filharmonikusok (akkor Magyar Állami Hangversenyzenekar) legendás hírű koncertmestere és a budapesti Zeneakadémia kiemelkedő egyéniségű professzora volt.
A művész azon kevesek közé tartozott, akik Bartók Béla közvetlen munkatársaival dolgozhattak együtt, és akik Kodály Zoltán jelenlétében játszhatták lemezre a szerző műveit. Nevéhez mintegy 4000 hangverseny, több mint 1000 zenemű és legalább 300 hanglemezfelvétel előadása köthető. Ezen belül nagyjából 100 magyar mű ősbemutatója és ugyanennyi külföldi zenedarab első előadása, valamint kottapublikációk és tanulmányok közzététele is munkásságának fontos része.
Pályája csúcsán a korszak legnagyobb muzsikusai közé emelkedett, és olyan világhírű művészekkel koncertezett, mint Pablo Casals csellista, Igor Stravinsky zeneszerző, Yehudi Menuhin hegedűművész, Leonard Bernstein zeneszerző, zongoraművész, Fischer Annie, Szvjatoszlav Richter zongoristák és David Ojsztrah hegedűművész, a karmesterek közül pedig Doráti Antal, Ferencsik János, Wilhelm Furtwangler, Otto Klemperer, Kobajashi Kenicsiró vagy Zubin Mehta.
Idén és 2023-ban a Tátrai 110. rendezvénysorozat és a Tátrai Vilmos Emlékalapítvány szervezésében a művész sikereinek egykori színhelyein koncertekkel, kiállításokkal, tárlatvezetésekkel, ismeretterjesztő előadásokkal emlékeznek a hegedűművész életművére.
Fotó: kultura.hu