art&design
A türelemüvegek lezárt palackok, belsejükben speciális szerszámokkal, apró alkatrészekből csapolással, ragasztással összerakott tárgyakkal, jelenetekkel. A türelemüvegek témája rendkívül változatos: a legkorábbiak hajókat, a leggyakoribbak vallásos jeleneteket zárnak magukba, bár a témáknak csak a fantázia és az ügyesség szab határokat. Ahogy a 16. század óta népszerű európai dísztárgyak neve is sejteti, készítésük nagy türelmet igényel. Látszólagos lehetetlenséggel dacolva, gondosan és óvatosan kell építeni a szűk nyílású palackba helyezett bányász vagy egyházi jeleneteket. Minden egyes üveg harmóniáról és türelemről tanúskodik. Egy üveg elkészítése akár több száz vagy több ezer munkaórát is igénybe vehet.
A türelemüveg online játékot 2021-ben fejlesztették ki. A játékot a Néprajzi Múzeum gyűjteményében található nagy számú türelemüveg és a Covid járvánnyal társuló múzeumi költözés együttesen inspirálta. A pandémia okozta bezártság miatt a türelem ugyanis kulcsfontosságú tényezővé vált a zárt múzeum falain kívül és belül mindenki számára. A fejlesztés célja, hogy a műtárgyakon keresztül szemléltesse az alkotáshoz és az élet bármely területén megjelenő munkafolyamatokhoz szükséges türelem és nyugalmi lelkiállapot nélkülözhetetlenségét. Cél, hogy a felhasználók lassuljanak le, és kerüljenek harmóniába önmagukkal.
A szakmai pályázatot az előző évek gyakorlatának megfelelően a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM – MOKK) hirdette meg. A díj lehetőséget teremt az intézményeknek arra, hogy szélesebb szakmai körben is megismertessék, illetve megmérettessék igényes múzeumpedagógiai fejlesztéseiket. 2020 óta online múzeumpedagógiai programokkal is lehet nevezni.
Fotó: Incze László
A Néprajzi Múzeum nyertes online múzeumpedagógiai anyaga egy a gyűjteményt és a türelemüvegeket bemutató honlapból és játékokból áll. A honlap idővel bővülő tematikus felfedezési lehetőségeket is ajánl. Jelenlegi kuriózumként Bartók Béla által gyűjtött türelemüveg kapnak itt főszerepet. A játékot helytől függetlenül, online lehet játszani, egyénileg, asztali gépen, laptopon vagy tableten. Iskolai használata is javasolt, a fejlesztés könnyen elérhető és változatos múzeumpedagógiai jelenlétet tud biztosítani az oktatási intézményekben.
A Néprajzi Múzeum online elérhető múzeumpedagógiai tartalmai és játékai a következő linken érhetők el, a Keep Calm! nevű játék pedig itt. Az online játék fejlesztésében a következők vettek részt: Söptei Eszter, Dr. Vida Gabriella, Éliás István, Németh Sebestyén és az Információs Társadalomért Alapítvány.