színház

A történet szerint egy sötét, havas téli éjszakán K, a földmérő megérkezik a faluba, ami fölött Westwest gróf kastélya tornyosul. A kastélyból rendelték oda, földmérési munkákra, de bármennyire is igyekszik feljutni a kastélyba, nem sikerül kapcsolatba lépnie a megbízóival, csak a helyi lakosokkal, akik viszont gyanakodva fogadják. Ez a kiinduló helyzete Kafka A kastély című regényének, amely a huszadik századi kultúra egyik alapműve lett. Mint a közleményben áll, Bodó Viktor munkatársaival a regény szövegtengeréből egy sűrűbb, rövidebb és más dinamikával működő szöveget hozott létre, miközben igyekeztek minél jobban megtartani és kibontani a szerző fanyar és sokrétű humorát.
"A kastély nagyon különleges történet, ami sok szólamban szól az egyén és a társadalom viszonyáról, a konformitás lehetetlenségéről, arról, hogyan lehet értelmetlenül és alázatosan engedelmeskedni értelmetlen törvényeknek" - idézik a rendezőt, aki hozzátette: a színészeknek, a díszletnek és a rendezésnek is egy kizökkent világot kell bemutatniuk.
Mint mondta, nem egy konkrét helyszínt akarnak megmutatni, hanem egy álomvilágot, egy költői teret. "Nem tudjuk, mikor vagyunk a valóságban, úgy érezzük, mintha csak egy rémálomból ébredtünk volna fel, aztán kiderül, hogy nem is lehet felébredni..." - mondta a rendező. Kiemelte: Kafka megközelíthetetlen és elérhetetlen kastélya megannyi értelmezést tesz lehetővé, mindenki alkalmazhatja a saját életére is. "Végső soron mindenki fel akar jutni a kastélyba vagy ki akar jutni onnan" - mondta.
A főszerepet játszó ifj. Vidnyánszky Attilát is idézik, aki arról beszélt, hogy Bodó Viktor világa közel áll hozzá, inspiráló számára. Hozzátette, hogy a rendező képes csapatot teremteni, és kiemelte azt a felszabadult csapatmunkát, amiben dolgoznak. Mint mondta, a próbafolyamatnak és a csapatnak köszönhetően számára újra bebizonyosodott, hogy a színpadon játszani jobb, mint az életben élni.
Bodó Viktor harmadszor dolgozik együtt a Vígszínház társulatával. Mostani rendezésének előzménye egy 2020-as hamburgi A kastély-előadás, amelyet finom módosításokkal a Vígszínház társulatára adaptált, és a magyarországi környezethez igazított.
A színpadi adaptáció stílusát és hangulatát alapvetően meghatározó díszlet, az áttekinthetetlenül bonyolult állványzat, amelynek mélyén nincs is épület, Schnábel Zita munkája, amelyért 2020-ban elnyerte a Hamburger Theaterpreis az évad legjobb díszletéért járó díját.
Az előadás alkotófolyamatába október 1-jén, szombaton nyílt próbán tekinthet be a közönség. További információ a produkcióról a https://www.vigszinhaz.hu/A_kastely linken érhető el.
Kép forrása: www.wikipedia.org