art&design
Hans van der Meer nemzedékének legjellegzetesebb holland dokumentarista fotográfusai közé tartozik: képekkel és szavakkal mesél. Szemléletmódja kutató tekinteten és éles megfigyelőképességen alapul, ahol kéz a kézben jár az empátia, a társadalmi szerepvállalás, az erős humorérzék és az abszurditás - méltatja a fotográfust a Capa Közont által az MTI-hez eljuttatott közlemény.
Az Apró rejtélyek című kiállítás Hans van der Meer 1985-1986-ban Budapesten készített sorozatán kívül a későbbi projektekből is megmutat olyan kiemelkedő pillanatokat, melyek gyökerei magyarországi munkásságának időszakába nyúlnak vissza vagy erre az időszakra utalnak.
Van der Meer Budapest-sorozata betekintést nyújt mindabba, ami a fotóművészt fiatal, kíváncsi kívülállóként lenyűgözte egy olyan országban, amely első látásra idegennek és távolinak tűnt, de ahol hamar rátalált a saját útjára. "Visszatekintve, a sorozat olyan, mint egy átmeneti korszak emlékműve. Egy olyan korszaké, amely a végéhez közeledett egy olyan városban, Európa szívében, amely leharcoltnak tűnt, nyögött, recsegett és ropogott a történelem súlya alatt, de ahol végre remény volt valami újra" - idézi a közlemény Claudia Küsselt, a kiállítás kurátorát.
Van der Meer erős történetmesélő képessége először állóképekben, majd szövegben és videóban mutatkozott meg. Nem véletlen, hogy a Budapestről készült fotói filmek állóképeire emlékeztetnek. A filmvígjátékok világának olyan ikonjai inspirálták, mint Buster Keaton és Jacques Tati, de olyan kivételes filmrendezők is inspirálóan hatottak rá, mint Jirí Menzel és később Tarr Béla. Magyarországi tartózkodása alatt az irodalom területén felfedezte Bohumil Hrabalt és más közép-európai írókat, akiknek jellegzetes és hangulatos művei tökéletesen illenek Van der Meer ebben az időszakban készített fotóihoz - áll a közleményben.
A 113 képet és 3 videót bemutató tárlat december 23-ig tekinthető meg a Capa Központban.