art&design
A Párizsban élő és ma is aktívan alkotó Anna Mark (Márkus Anna) 1928-ban született Budapesten, 1950-1956 között a Fővárosi Bábszínházban dolgozott, és ezekben az években baráti kapcsolatot ápolt az Európai Iskola alkotóival, mint például Ország Lilivel, Bálint Endrével, Vajda Júliával. 1956-ban hagyta el Magyarországot, az első években Németországban, majd 1959-től Párizsban él. A 60-as években a Group Carré de Paris művészcsoport tagjaként dolgozott. 1964 óta számos magángalériában, kortárs művészeti központban és múzeumban állították ki munkáit. Mark olyan vizuális nyelvet fejlesztett ki, melyet a legkülönbözőbb források ihlettek, így az anyagok, gesztusok és szimbólumok összetett fúziójává áll össze minden egyes alkotása.
A szürrealista képi világgal való foglalkozása pályafutása korai szakaszában alapjául szolgált a fizikai tárgyak természetének és anyagiságának folyamatos vizsgálatához. Anna Mark munkái reliefekben, gouache-okban, tollrajzokban, aquatintákban és metszetekben bontakoznak ki. Munkásságára egészen a mai napig az építészeti kompozíciók gyakorolnak nagy hatást, ám művei a geometria szigorú rendjében a világ rendjének valóságát és ihlető erejét közvetítik.
A szentendrei tárlattal párhuzamosan a budapesti Kisterem galéria idén nyáron válogatást mutat be Anna Mark festőművész alkotásaiból Minden helyekről címmel, így az egyedülálló életmű részletes bemutatással tárul a hazai közönség elé.
Anna Marknak jelenleg szintén kiállítása van a Képíró utcai galériában. Az Árvai Mária művészettörténész kurátori közreműködésével létrejött tárlaton a művész 1970-es évek elejéről származó papír alapú alkotásaiból, valamint az 1980-as és 1990-es években készült nagyméretű reliefjeiből látható válogatás.
Árnyékok és jelek /// Minden helyekről
Az Árnyékok és jelek című retrospektív kiállítás 2022. július 22-től október 23-ig látogatható a Ferenczy múzeumban, további információ ezen a linken. A tárlat július 21-én, csütörtökön 18:00 órakor nyílik meg. A Kisterem galériában szeptember 9-ig megtekinthető Minden helyekről című kiállításról bővebben itt olvasható.
Helyszínek: Ferenczy Múzeum • 2000 Szentendre, Kossuth Lajos utca 5. /// Kisterem Galéria • 1053 Budapest, Képíró utca 5.