art&design
Művészi érdeklődését az eredet és fejlődés, az átalakulás és állandóság összhatásai foglalkoztatják. A Ferenczy Múzeumban nyílt kiállításának gondolati középpontjában is a növekedés, a fejlődés és az önreflexió áll. A művész szobrászati formakészlettel való kísérletezése során olyan moduláris alakzatokat keres, melyek jól beilleszthetőek összetettebb kompozíciókba is. Az egyes modulok összeillesztéseinek variabilitása az elemek egymásból való kibontakozásának végtelen lehetőségét hordozzák magukban. Az ily módon kialakuló komplex formák olykor organikus, olykor antropomorf karaktert öltve indítanak szabad asszociációs láncot a befogadó számára. Az állandó elemek folyamatosan változó egymásra épülése egyaránt megtapasztalhatóak szobrain és grafikái munkáin. A kiállításon korai formakísérleteinek és legújabb munkáinak kölcsönhatásait követhetjük végig. Nagyméretű szobrai előre meghatározott elrendezés nélkül, az épp jelenvaló művészi beavatkozás aktusával jönnek létre a végleges szobrászati alakzatok. Az újra komponálások során új mű, új értelmezési dimenziók születnek. A tárlat egy fejlődéstörténet, összefoglalása a művész formai kísérletezésének.
Melkovics Tamás alkotásain keresztül mélyrehatóan megismerhetjük kutatási eredményeinek lineáris folytonosságát, azon művészi gondolatiságot, melyet egyszerre jellemez a játékosság és a szigorú intellektualitás, az értelmezés lehetőségeinek diverzitása, az állandóság és a folytonos változás feszültsége.
Melkovics Tamás (1987) a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán végzett 2012-ben, Farkas Ádám osztályában. A fiatal művész tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a Magyar Szobrász Társaságnak, 2018-ban és 2021-ben Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjban részesült. Egyéni kiállítása nyílt 2017-ben a Parthenón-fríz Teremben, 2019-ben pedig a Várfok Galéria Project Room-ban. Számos csoportos kiállításon vett rész Budapesten, Szentendrén, Székesfehérváron, Dunaújvárosban, Pécsett és Edinburgh-ban. Magángyűjtemények és közgyűjtemények is őrzik műveit. Alkotásai megtalálhatóak a Ferenczy Múzeumi Centrum, a székesfehérvári Csók István Képtár, a Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár, a dunaújvárosi ICA-D Kortárs Művészeti Intézet gyűjteményeiben is.
A négyzetes kép forrása: Ferenczy Múzeum
Panta rhei
A kiállítás 2022.03.18-tól 2022.06.26-ig, csütörtöktől vasárnapig, 10 és 18 óra között látogatható. További információk a tárlatról itt találhatók. A kiállítás kurátora: Iberhalt Zsuzsa
Helyszín: Ferenczy Múzeumban • 2000 Szentendre, Kossuth Lajos utca 5.