irodalom
A PKÜ és a Petőfi Irodalmi Múzeum Viszonylagos öröklét címmel indította útjára centenáriumi rendezvénysorozatát januárban Nemes Nagy Ágnes Kossuth-díjas költő születésének századik évfordulója tiszteletére. Az eseményfolyam a 20. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb költőjének állít emléket, kortárs reflexiókkal mutatva be az életmű máig érezhető hatását.
Az egész éves sorozat célja az is, hogy a közönség megismerhesse a magyar irodalom kiemelkedő alakjainak külföldi kapcsolódási pontjait, a költőnő olasz, francia, belga, erdélyi és amerikai kötődéseit.
Nemes Nagy Ágnes életében nagyon fontos szerepet játszott Itália, ezért márciusban, a nemzetközi költészet napjához kapcsolódva, három olasz város, Róma, Nápoly és Cassino közönségének mutatják be a költő verseit és a 20. század második felének női irodalmi szerepeit, szereplehetőségeit.
A programok egyetemeken és a nagyközönség által is látogatható helyszíneken zajlanak.
Az első helyszínen, a Római Magyar Akadémián március 21-én a költőnő 1947-48-as római élményei állnak a középpontban, illetve az a láthatatlan szellemi kapcsolat, amely összekötötte az intézet ösztöndíjasait: Nemes Nagy Ágnest, Jékely Zoltánt, Weöres Sándort és Pilinszky Jánost.
A költőnő férjével, Lengyel Balázzsal és további írókkal, alkotókkal érkezett az olasz fővárosba 1947-1948-ban, Kardos Tibor, a Római Magyar Akadémia akkori igazgatójának meghívására. "Habár egy háború utáni, romokba lévő városba érkeztek, ez az út mégis felejthetetlen lett számukra. Itt érte a hír a költőnőt, hogy megkapta a Baumgarten-díjat" - mondta Juhász Anna, a turné ötletgazdája és szervezője. Arról, hogy mennyire sorsfordító, "tetőpont-élmény" volt számukra ez az utazás, naplók, versek, visszaemlékezések tanúskodnak, amelyeket megidéznek a márciusi olaszországi utazás alkalmával.
Az irodalmi turné állomásain Tóth Krisztina, Ughy Szabina és Pál Dániel Levente költővel, valamint Antonella Cilento olasz íróval beszélget Juhász Anna. A közönség megismerheti az olasz és magyar költői vagy formanyelvi párhuzamokat, a közös témákat, gondolatokat.
Ezenkívül bemutatják Dobri Dániel Egy másik Róma című színpadi zeneművét is, felidézve Nemes Nagy Ágnesék ösztöndíjas időszakát, és az alkotópár életének számos állomását. A zenemű Nemes Nagy Ágnes verseire és Lengyel Balázs novellájára épül. Lengyel Balázs író, az Újhold irodalmi folyóirat egykori szerkesztője Két Róma című esszéjében vall az "örök városhoz" fűződő kapcsolatáról. A témából Nemes Nagy Ágnes - többek között Rómában írt - verseit feldolgozva komponált kamaraművet Dobri Dániel. A színpadi zenemű egy férfi és egy nő szerelmének történetét mutatja be.
Az irodalmi turné eseményeiről filmes feldolgozás készül, amelynek célja, hogy a közösségi médiában szinte azonnal közvetítse a közönségnek az utazások történéseit.
Pál Dániel Levente, a PKÜ irodalomszakmai igazgatója felidézi, hogy tavaly tavasszal Pilinszky-, ősszel Mészöly Miklós-turnét szerveztek Olaszországba, az idén pedig egy székelyföldi és egy amerikai turnét. A mostani, olaszországi sorozattal párhuzamosan már francia, angol és német nyelvterületeken is készítenek elő hasonló programsorozatokat.
Kép forrása: Petőfi Irodalmi Múzeum weboldala