zene
Fenyő László, a népszerű csellóművész biztos stílusérzékének és szokatlanul széles repertoárjának köszönhetően különböző nemzetközi versenyeken ért el kimagasló helyezést. A csellisták világelitjéhez tartozó művész néhány éve már tanítással is foglalkozik és számos mesterkurzust is ad - olvasható a szervezők közleményében. Mint írják, Fenyő László szinte valamennyi magyar zenekarral és karmesterrel dolgozott már együtt. Érdekesség, hogy a Liszt-díjas művész egy 1695-ben készült Matteo Goffriller mesterhangszeren játszik.
A tájékoztatás szerint a március 18-i esten az Anima Musicae Kamarazenekarral közösen invitálják a közönséget az olasz klasszikus zene világába. A koncerten Carlo Gesualdo és Luciano Berio szerzeményei is felcsendülnek. Gesualdo Venosa hercegeként drámai alaknak számított. A legmagasabb rangú arisztokrata volt, emellett ragyogó tehetségű, újító szellemű zeneszerző, virtuóz lantművész. Fékezhetetlen emóciói azonban árnyoldalát is megmutatták, hűtlen feleségét meggyilkolta, és végül megbomlott elméjű, űzött, tragikus zseniként ért véget élete.
Zenéje stílusát tekintve szokatlan a tonalitás hirtelen változásaiban, harmóniájában és érzelmi intenzitásában. A Moro, lasso, al mio duolo című szerzemény ennek ékes példája. A műsorban elhangzik két, Gesualdo művészetére reflektáló kortárs mű is: Eric Nathan Omaggio a Gesualdo és Enjott Schneider Fatal Harmonies című kompozíciója Fenyő László különleges gordonkajátékával.
Luciano Berio a 20. század egyik legnagyobb hatású alkotója, akinek műveit ritkán hallhatja a hazai közönség. Az esten az 1995-ben komponált Notturno csendül fel, mely a szerző egyik ikonikus alkotása. A műsorban Giovanni Sollima két szóló csellóra és vonósokra írt zeneműve is elhangzik. Zeneszerzőként Sollima hatása széles skálán mozog, átveszi a jazzt és a rockot, valamint a mediterrán térség különböző etnikai hagyományait - áll az összegzésben.
Kép forrása: https://bmc.hu/programok/anima-musicae-kamarazenekar-a-melyseg-hangja