art&design
A Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál a népi textíliával foglalkozók legnagyobb országos megmérettetése és találkozása. A hagyományoknak megfelelően idén is előreláthatólag több mint 400 népi kézműves alkotó vagy alkotó közösségek képviselője jelenlétében tartják meg a háromnapos szakmai tanácskozást.
Pál Miklósné kiemelte, hogy az idei konferenciához kapcsolódó pályázatra a hímzés, szövés, csipke, nemez és viselet szakterületekről olyan korszerű és újszerű tárgyak, tárgyegyüttesek elkészítését várták, amelyek családi (mint a ballagás, konfirmálás, diplomaosztó vagy az esküvő) és társadalmi ünnepekhez kapcsolódnak. Továbbá az alkotók olyan lakástextileket küldhettek be, amelyek ünnepi díszbe öltöztetik a lakás helyiségeit, az ünnepi asztalt.
A felhívásra csaknem ötszáz pályázó mintegy 1600 alkotást küldött be. A kiválasztott művekből a Munkácsy Mihály Múzeumban és a Békés megyei könyvtárban rendeznek be tárlatot, melyet március 4. és április 9. között tekinthetnek meg az érdeklődők.
A fesztiválon kétévente külön figyelmet kap egy-egy külföldi régió, nemzet textilkultúrája is. A nemzetközi kitekintésben kirgiz, kazah, azeri, bolgár és török, valamint dél-koreai előadásokat hallgathatnak az érdeklődők arról, miként ápolják ezek a nemzetek a saját népi textilkultúrájukat.
Március 5-én szombaton a koreai kelmefestésről, a kenderszövet hagyományos felhasználásáról, valamint virtuális tervezési módszerekről tart előadást Hee Jung Choi divattervező, a Koreai Kutatóintézet Divat Iparágáért Tanácsadó Testület tagja.
A látogatók szombaton este ízelítőt kaphatnak a koreai hagyományos viseletekből, tradicionális táncokból és énekekből, valamint az ázsiai ország gasztronómiájából is. Az estet hat órakor In Suk Jin, a Budapesten működő Koreai Kulturális Központ igazgatója nyitja meg a békéscsabai Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium sportcsarnokában.
A Békés Megyei Művelődési Központ és a Békés Megyei Népművészeti Egyesület szervezésében 1992 óta kétévente rendezik meg Békéscsabán a Textiles konferenciát, amelynek célja, hogy a témával foglalkozó szakemberek véleményt cseréljenek, új ismereteket szerezzenek és kapcsolatokat építsenek. A pályázat és a konferencia egyszerre szolgálja a textillel foglalkozó népi kézművesség továbbfejlődését, ösztönzi az új alkotások létrehozását, valamint ismeretet és élményt biztosít a résztvevőknek és közreműködőknek.
Kép forrása: https://www.facebook.com/orszagostextileskonferencia/