zene
Az esemény alkalmából az OSZK és a Haydneum együttműködési megállapodást kötött azzal a céllal, hogy az új digitalizáló központban a Haydneum munkatársainak részvételével feldolgozzák a Magyarországon fellelhető, jelentős kulturális értéket képviselő, 1600 és 1850 között keletkezett zeneművészeti és zenetudományos emlékeket.
Az OSZK Színháztörténeti és Zeneműtárának egyik legértékesebb állományrésze az Esterházy-gyűjtemény, amelyben 18–19. századi zeneszerzők, mások mellett Haydn, Werner és Albrechtsberger kéziratos kottái találhatók meg. Továbbá az előbbiekkel is összefüggő Esterházy és egyéb rezidenciális, templomi vagy más városi kottatári anyagok, valamint a Színháztörténeti Tár és Kézirattár kapcsolódó forrásai az 1680–1850-es időszakból. A tervek szerint az együttműködés során a könyvtárban őrzött régizenei kottákat, dokumentumokat digitális formában is feltárják, hozzáférhetővé teszik, s a Haydneum alapküldetésének megfelelően ezek az újonnan felfedezendő művek hamarosan megjelenhetnek a koncerttermekben és lemezfelvételeken, hogy a széles közönség is megismerhesse őket.
A modern kor digitalizációs követelései mellett a központ létrehozása elengedhetetlen volt. Azon kívül, hogy a kéziratok, hangfelvételek és mozgóképek így őrizhetők meg az utókor számára, a benne működő munkával biztosítható, hogy az OSZK különgyűjteményeiben található több mint hétmillió könyvtári dokumentum – köztük a Gutenberg-galaxis magyar nyelvű része – korszerűen és teljeskörűen váljon elérhetővé.
Négyzetes kép a leadben: OSZK