art&design
A MűcsarnokBoxban megnyíló tárlaton láthatók lesznek Petőcz András korai, neoavantgárd, experimentális jellegű képversei az 1980-as évekből, a body art műfajához kapcsolódó művei a 2010-es évekből, valamint a világirodalomra reflektáló, fekete-fehér sorozatai. A bemutató kiemelt hangsúlyt helyez arra a kreatív-intellektuális folyamatra, amely Petőcz írói tevékenységét képzőművészetté alakította. A közlemény emlékeztet, arra, hogy Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Petőcz András az 1980-as években kezdett kísérletezni a képvers és vizuális költészet műfajaival. Ebben az időszakban született alkotásai emléket állítanak a mestereiként tisztelt Kassák Lajosnak és Erdély Miklósnak, valamint Tandori Dezsőnek is; fekete-fehér sorozatában pedig a verselés szabályos formavilágát transzponálja képpé, ugyanakkor a szavak is absztrakt gesztusokká alakulnak. Hangsúlyos helyet kapott Petőcz András életművében a művészi firka (doodle art) is, egy másik szembetűnő irány pedig a body art, amely nála a performanszok képi rögzítését jelenti. A testet improvizatív módon, vászonként használja: fehér festékkel vonja be modelljeinek testét, verseket és gondolatokat fest rájuk, majd végső mozzanatként fotót készít az alkotásról. Ezeket a fényképeit később nyersanyagként használja, elvesz és hozzáad elemeket a műhöz – áll a Műcsarnok közleményében.
Petőcz András tárlata csütörtöktől március 13-ig látogatható a Műcsarnok mélyföldszinti kiállítóterében, a MűcsarnokBoxban.