bezár
 

art&design

2021. 12. 10.
Dante-kiállítás a MANK Galériában
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Dante-kiállítás a MANK Galériában Dante mai napig élő kultuszát mutatja be több mint ötven képzőművészeti alkotáson keresztül a „Dante univerzuma” című kiállítás szerdától a szentendrei MANK Galériában.

A Magyar Alkotók Országos Egyesülete (MAOE) Képzőművészeti Tagozatának bemutatkozó csoportos kiállításán ez alkalommal Dante Alighieri alakjának és irodalmi életművének kortárs képzőművészeti megfogalmazásával találkozhatnak az érdeklődők – közölte az MTI-vel a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.

prae.hu

„A középkor egyik leguniverzálisabb géniusza, Dante életműve az elmúlt hétszáz évben különös módon foglalkoztatta a társművészetek alkotóit” – idézi a közlemény a kiállítást Sárkány Győzővel együtt rendező Nátyi Róbertet. Mint a művészettörténész hozzáteszi: „megállapítható, hogy minden pályázó teljesen szabadon értelmezte a felkérést, az ábrázolások nem kísérői a szövegnek, hanem újraértelmezői. A vizualitás sokszínű, plurális nyelvén, szenzibilis médiumokként az eredeti opusnak napjainkhoz szóló üzeneteit, az évszázadok alatt kifejtett eredményeit, kultúránkban betöltött változó szerepéhez idomulva fogalmazták meg”.

A MANK közleménye szerint a kiállításban szereplő alkotások között találni közvetlen, a szöveg alapján létrejött reflexív műveket, amelyek Dante szövegeire épülő parafrázisoknak tekinthetők, ugyanakkor teljesen szabad asszociációkra épülő művek is megjelennek. Több alkotásban a tiszteletadás jeleként tűnik fel Danténak az európai művészetből jól ismert, jellegzetes portréja, de szintén sokszor köszönnek vissza az Isteni színjátékból ismert költői képek, a Pokol megjelenítése, kiváltképp a Pokol kapujának megszólító erejű, költői víziója.

Mint a közlemény emlékeztet, a Dante univerzuma című tárlat apropóját a költő halálának hétszázadik évfordulója adja. A kiállításon bemutatott félszáz mű hűen jelzi, hogy Magyarországon Dante kultusza, múlhatatlan művének tekintélye, nemcsak az elmúlt két évszázadban virágzott, hanem a mai napig ihletet nyújt a kortárs művészek számára – hangsúlyozták a szervezők.

A kiállítás része a MANK Nonprofit Kft. és a MAOE több évre visszanyúló együttműködésének, amelyet szerdán három évre szóló együttműködési megállapodás aláírásával erősítettek meg – áll a közleményben. A tárlat december 23-ig látogatható a MANK Galériában, majd az olaszországi közönség láthatja a Római Magyar Akadémián.

Kép a leadben: Domenico di Michelino La Divina Commedia di Dante (részlet)
Forrás: Wikimedia Commons

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Present Eye Looking to the Past című kiállításról
A teremtett „képzelet” határtalansága
art&design

Eperjesi Ágnes és Várnagy Tibor: TAVATE: lebegés című tárlata az acb Galériában
Lugosi LUGO László utánkövetése – elhangzott az emléktábla avatásán

Más művészeti ágakról

[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Renaud-Delage: Gru 4
Platon Karataev: Napkötöző


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés