bezár
 

art&design

2009. 07. 18.
Tojáshéjból készült remekművek a szegedi Kass Galériában
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Harci sisak, váza, korona, pamutgombolyag és pénzérme - Szutor Gabriella iparművész alkotásai, hétköznapi tárgyak nem hétköznapi módon tojásból megformázva láthatók péntektől a szegedi Kass Galériában.

prae.hu

A több mint 110 darabból álló tárlat átfogó képet ad Szutor Gabriella munkásságáról, aki több mint tizenöt éve készít ilyen egyedi műtárgyakat - közölte Medgyesi Konstantin, a Móra Ferenc Múzeum sajtóreferense.
    
Az iparművész eleinte hagyományos módszerrel festett tojást, tizenöt éve azonban áttért egy különleges tojásdíszítési technikára. Művei hagyományos, hétköznapi tojásból készülnek, azonban egyedi módon. Az október végéig látható műremekek között vannak stucc-, emu-, liba-, fácán-, kacsa- és tyúktojás héjából készített alkotások. Kipróbált már mindenféle tojáshéjat, de legjobban a libatojást szereti, mert mint mondja, ez a legalkalmasabb a megformálásra. Egy alkotás prototípusát és magát a tervet a legnehezebb, a legidőigényesebb megcsinálni, ezután maga az alkotás elkészítése körülbelül két hetet vesz igénybe.
    
Szutor Gabriella egyedi művei bejárták a világot, több rangos külföldi kiállításon is szerepeltek - nagy sikerrel. A Kass Galériában látható tárlat bemutatja az iparművész teljes munkásságát, minden kis korszakát, az antik témájú tojásoktól kezdve egészen a modern darabokig. Így a látogató megcsodálhatja a tojáshéjból készült kínai vázát, a pápai süvegeket és harci sisakokat csakúgy, mint a pamutgombolyag- vagy pénzérme sorozatot. A tárlat talán legmeglepőbb alkotása az a darab, amely hét egymásba illesztett, áttört faragású tojáshéjból áll.
    
A művésznő számára a legszebb a tojáshéjban az, hogy megtalálta a legmegfelelőbb anyagot céljai, elképzelései megvalósításához. Ebben pedig az a legcsodálatosabb, hogy a tojáshéj több tortúrát kibír, mint azt bárki gondolná, ezért nem hagyja sohasem nyugodni az iparművész képzeletét.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Egy mozgástanulmány
Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban

Más művészeti ágakról

építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
Katarina Stanković Neptun vihara és Ida Marie Gedbjerg Az elveszett Mozi könyv című alkotása a 21. Verzió Filmfesztiválon
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés