színház
Az eseményt Vági Bence nyitotta meg köszöntőjével, amelyben a fiatalság újító, lázadó természetét, és a hagyományok a munkafolyamatba való szükségszerű visszatérését taglalta. Ezek után Kristóf Krisztián köszöntötte a jelenlévőket, köztük Fekete Péter kultúráért felelős államtitkárt, Kosztolánczy Gábort, a Müpa gazdasági igazgatóját, számos neves művészt, és cirkuszi szakembert. Majd idézetet olvasott fel a könyv előszavából:
„A cirkusz különleges világ. Egyszerre nyitott és zárt tér, sajátos törvényekkel és a benne élők furcsának tűnő szemléletmódjával. Évszázadok óta előítélet-mentesen fogad be mindenkit, de egy feltételt mindig támaszt: szeressék és tiszteljék a cirkuszt. (…) Furcsa emberek vagyunk mi, egyszerre a világ polgárai és a csavargói, akik mindenütt, de igazán sehol sincsenek otthon. (…)”
A beszélgetés során kiderült, Kristóf István 80. születésnapja alkalmából kérte fel fia Sz. Látó Juditot, a könyv megírására.
A pandémia alatt készült kézirat Kristóf István saját megállapításában „egyszerű cirkuszos életén” jár végig. Célja betekintést nyújtani a cirkuszosok életébe, elsőre ugyan különösnek tűnő, de sok tanulsággal szolgáló értékrendjébe.
Végül Kristóf István kérte fel a jelenlévőket – ugyan tudjuk, hogy a cirkusz nap mint nap megújul, de ehhez az kell –, „figyeljenek oda az utánpótlásra”, „vigyázzanak a közönségre”, és legfőképpen „vigyázzanak a cirkuszra”.
Fotó: Székely Lilla Flóra