art&design
A 2011 óta kétévenként meghirdetett Leopold Bloom Díj célja, hogy a magyar képzőművészek nemzetközi karrierépítését támogassa. Mary McLoughlin és John Ward ír műgyűjtők, a Maurice Ward szállító és műtárgyszállító cég tulajdonosai által alapított díjra idén beérkezett 66 pályázatból háromtagú zsűri választotta ki az öt finalistát, majd közülük a nyertest, Szabó Esztert - közölték a szervezők. Mint hangsúlyozták, a Leopold Bloom Képzőművészeti Díj zsűrije minden alkalommal változik: olyan nemzetközi szakemberekből áll, akik nemcsak saját országuk művészeti közegére, hanem a globális színtérre is rálátással bírnak, a magyar művészeti szcénához azonban nem kötődnek.
Idén a zsűri elnöke az ír művészeti és kulturális menedzser, Mary McCarthy, a corki Crawford Art Gallery igazgatója, zsűritársai pedig a Chilében élő lengyel képzőművész, Dagmara Wyskiel, az antofagastai ISLA Művészeti Rezidencia Központ koordinátora, valamint a szlovák történész, kurátor és művészetkritikus Richard Gregor, a liptószentmiklósi Peter Michal Bohún Galéria igazgatója volt.
A díjátadót megelőzően a zsűri tagjai műterem-látogatásokon vettek részt, hogy minél teljesebb képet kapjanak a díjra jelölt művészek munkásságáról.
Szabó Eszter a Leopold Bloom Díj történetének eddig legtöbbször nevezett alkotója, aki 2006-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán, majd posztgraduális tanulmányait 2016-ban fejezte be a Le Fresnoy École Internationale des Arts Contemporains-ban. Egyéni és csoportos kiállítások keretében többek között már Párizsban, New York-ban, Brüsszelben és több francia és német nagyvárosban is bemutatkozott.
A hétköznapi élet társadalmi viszonyaiból nyer inspirációt: festményekből animált műveinek olyan megfáradt nőalakok a főszereplői, akik a mindennapi realitás fiktív elszenvedői. Megfigyeli, gyűjti, sűríti és feldolgozza az "itt és most" jelenségeit. A narratívát nélkülöző, számítógép segítségével életre keltett munkáiban fiktív karaktereket hoz létre - áll a közleményben.
A 10 ezer euró összegű elismerést Szabó Eszter egy külföldön megvalósuló kiállítás és az ahhoz kapcsolódó költségek biztosítására használja fel.
A döntősök - Balázs Nikolett, Farkas Roland, Kocsi Olga, Koós Gábor és Szabó Eszter - munkáiból rendezett kiállítás keddtől november 14-ig tekinthető meg a frissen nyíló, közép- és kelet-európai fókuszú magánmúzeum, a Q Contemporary Andrássy úti épületében.
Négyzetes kép forrása: https://www.facebook.com/leopoldbloomaward/