irodalom
A tiltakozó szervezetek elnökei, Mogens Blicher Bjerregård, Shaun Whiteside és Nina George a fehérorosz rezsim nyílt erőszaktételeire hívja fel a figyelmet, melynek írók, zenészek, színészek és civilszervezetek egyaránt áldozatai. Bjerregård
megközelítőleg 1500 szervezetről, több, mint 70 szerkesztőségről és több, mint 50 weboldalról számol be, melyek működését ellehetetleníti az állam. Felszámolások, letartóztatások és egyéb büntetőeljárások terhelik a kulturális szféra képviselőit.
Ilyen szintű közbeavatkozásra az ország függetlensége óta eltelt harminc évben nem volt példa. Az Európai Újságíró Szövetség tagja, a Fehérorosz Újságírók Szövetsége is eljárás alá került. Az államfő májusban foganatosított törvénymódosítása értelmében
tilos élőben közvetíteni a tüntetéseket, akik mégis megkísérlik akár mobiltelefonjukon megosztani az eseményeket, azok kormányellenes tevékenység elkövetéséért előállíthatók. A Fehérorosz Írók Szövetségének elnöke, Barys Piatrovich költő háziőrizetbe került, a kommunikációs eszközeitől pedig megfosztották.
A kormány a kritikusait bűnözőknek és erőszakos forradalmároknak tekinti, akiket a nyugat támogat.
Shaun Whiteside a Nemzetközi PEN Club (PEN International) fehéroroszországi központjának jelentését idézi, mely az állam egyre fenyegetőbb lépéseit részletezi. A beszámoló szerint
a Hilevich, Kolas és Karatkievich műveit nyilvánosan olvasó személyeket kiszűrik, mert „ellenzéki könyveket” olvasnak, a médiában dolgozók munkáját fokozatosan ellehetetlenítik, a vámeljárás alatt pedig elkobozzák mind a külföldről érkező, mind a külföldre küldött, tiltólistás könyveket. A Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics is kikerült a tananyagból, tilos beszélni róla az irodalomórákon.
Nina George, az Európai Írók Tanácsa elnöke a fehérorosz nemzeti tévécsatornák kegyetlen felhívásaira emlékeztet. Nem egy esetben biztatják erőszakos cselekedetekre a nézőket az ellenzék felszámolása érdekében. Vitalij Sziszov, a Kijevben élő fehérorosz aktivista meggyilkolását is ezekkel a provokációkkal hozza összefüggésbe. Sziszov a terror elől menekülő honfitársait segítette Ukrajnában. Az elmúlt egy év kegyetlenségeire hivatkozva tolmácsolja fehérorosz kollégái kérését, az ő védelmükre és a szólásszabadság védelmére szólítja fel az európai közösséget.
Az EFJ, az EWC és a CEATL a szolidaritás nevében kéri a külügyekért és a kultúráért felelős minisztériumok segítségét. A szervezetek a minisztériumok közös kiállását szorgalmazzák, valamint humanitárius vízumok kiállítását, melyek a krízis helyzetben megkönnyíthetik a diktatúrában élők szabad mozgását. Felszólítják a sajtó és a kiadói szféra képviselőit, hogy támogassák a fehérorosz demokratikus mozgalmat azzal, hogy a tiltott szerzőket és műveiket közlik és kiállnak az üldözöttek és az elnyomottak mellett.
A tiltakozó szervezetek angol nyelvű közleménye az alábbi linken angolul elérhető.
A négyzetes kép forrása a Wikipédia.