bezár
 

art&design

2021. 08. 03.
2. emelet 5. ajtó
Csatlós Asztrid, Dankó Boglárka és Zombori Dóra Online Lakáskiállítása
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
2. emelet 5. ajtó Menj fel a második emeletre, majd keresd az ötös ajtót. Egy baráti társaságot, egy új családot, egy szakmai közösséget találsz egy lakáson belül, ami bárhol lehet. Mégis konkrét helyről van szó, egy otthonról, ami egyszerre intim belső tér, munkaállomás, műterem. Ahol nem tudhatod, hogy a konyhába a kávé kotyogására vagy különös barkács hangokra mész ki.

A csoportos kiállítás a közös élményeken, az összekötő szálakon és egy búcsún alapszik: mindhárom művész Szegedről származik, ahonnan eltérő időintervallumokban költöztek Pécsre művészeti tanulmányokat folytatni, itt pedig a véletlen összesodorta őket lakótársakként. Hasonló látványvilágból és élményekből táplálkoznak, közös szeretetük a népi kultúrában, főleg a népzenében gyökerezik. A világjárvány okozta bezártságot is érzelmi biztonságban vészelték át, előnyükre fordítva a helyzetet, így alkottak meg egy saját installálású tárlatot. Ugyanakkor a lakáskiállítás dokumentálása egyben egy közös korszak lezárását is jelenti.

prae.hu

Az online megtekinthető kiállításon ebbe az elmúlt, többszörösen fiktív térré alakult lakásbelsőbe enged betekintést a három művész. Leginkább viseletként lehet értelmezni műveiket, amelyek ruhákká lényegültek át. Rásimulnak alkotójukra, a lakás falaira, rácsavarodnak a gázórára, megtelepszenek az előszobabútor polcain, fogasain, de még a lakásból is kikúsznak, hogy bekebelezzék a lépcsőházat. Eggyé váltak hordozóikkal, ezzel tükrözik magukat a művészeket, a gondolatvilágukat, kötődésüket az emberi kapcsolatokhoz, mindennek a szöveteként pedig a mitológia és a hagyományhoz fűződő viszonyuk szolgál, a színek kavargó, változó erősségétől kísérve.

Csatlós Asztrid formarendszere szülő falujában található Kádár-kockákból és a balkáni szocialista építészetből táplálkoznak. A rácsszerkezet mégsem áll meg itt, hanem tovább halad a vallási és kulturális szimbólumokig, egészen annak gyökeréig, a vizuális percepciónkhoz, a mindent is négyzetben látunk. Mindez pedig el is fed, ki is takar, miközben elérhetetlen közelséget sugall. A tudatos, vizsgálódó-vibráló komplementer fekete színhasználatot bontja tovább a tárlat egy-egy nap perzselte vagy éppen pasztelles neonszínmezővel batikolt képe, amelyek megsejtetik a művészlakóközösség egymásra hatásának mélységét.

Dankó Boglárka a járvány első hulláma alatt talált vissza rekreációsan a festészettől a textil világához, akaratlanul is merítve a családi hagyományból és a népi kultúra összefonódásából. Textilmunkáit a koronavírus kezdetben végeláthatatlan napjaikor kezdte el, amely immár sorozattá nőtte ki magát. Az alkotások különféle mitológiákhoz és mesebeli lényekhez kötődnek, harci jelenetek köszönnek vissza rajtuk. Ugyanakkor a puha, burjánzó anyagkeretek szinte csapdába ejtik ezeket a létformákat, megszelídíti őket a pasztell és élénk színek harmonikus vibrációjában, létrehozva számukra egy biztonságos, kiterjedt belső univerzumot.

Zombori Dóra szintén kutatja a mitológiai történeteket, színhasználatára mindig is a pulzálás, az előtérbe hozás és megvilágítás volt jellemző. A kiállításon többek között látható Téltemetők című új festménysorozata pontosan ezt erősíti neon színeivel, misztikusan fekete égboltjával, ahol az el- és kitakaró, mégis mindent megmutató busó maszkok mögött női energiák rejlenek. Milyen kapcsolódási pontok fedezhetők fel ma nőként a maszkulin hagyományokban? Miért is ne űzhetné el a telet egy nő?

Kiállító művészek: Csatlós Asztrid, Dankó Boglárka, Zombori Dóra
Kurátor: Szabó Annamária

A négyzetes kép forrása: a kiállítás sajtóanyaga
© Csatlós Asztrid és Zombori Dóra

2. emelet 5. ajtó
Kiállításmegnyitó: 2021. augusztus 3. (kedd), Tilos Rádió, A megtervezett valóság című műsorban 9:00-10:00 óra között. A műsor később a Tilos rádió archívumában is elérhető lesz. Az online kiállításról további információ ezen a linken érhető el.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

art&design

A besorolás deficitje
Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
Kulturális hanyatlás?

Más művészeti ágakról

Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés