irodalom
A 2017-ben kezdődő #MeToo mozgalom napjainkra nemcsak jelentős szemléletbeli változásokat hozott, hanem régi sérelmek kimondását és olykor tanácstalanságot is. A Szépírók Társasága és a SZÍN támogatásával létrejött Ms. Columbo Live! sorozat következő része a női írókat érő abúzusról fog szólni. Céljuk, hogy a még feldolgozandó múlt mellett a jövőre is hatással lévő intézkedéseket tegyenek.
Czinki Ferenc (Szépírók Társasága), Deres Kornélia, Németh Gábor, Tallér Edina (SZÍN Szépírók Női Érdekvédelmi Fórum) és Wirth Judit (NANE) Karafiáth Orsolya moderálásával arra fogja keresni a választ, hogy szüksége van-e az irodalmi életnek etikai kódexre a zaklatások és a hatalmi visszaélések elkerülése érdekében.
Tallér Edina szerint ugyanis "az áldozatok sokszor azért nem szólnak, hanem csendesen elszigetelődnek vagy teljesen elhagyják a pályát, mert azt érzik, hogy egyedül vannak. Az etikai kódex léte, sőt már az is, hogy beszélünk róla, egyfajta kiállás is az áldozatok mellett. Fontos, hogy tudják, nincsenek egyedül. És meggyőződésem, hogy visszatartaná a zaklatók egy részét, ha tudnák, hogy konkrét szabályokat hágnak át és szankciókra számíthatnak, amennyiben fény derül a tettükre. Az etikai kódex és az etikai bizottság a lehető legbékésebb megoldás lehet ebben a kérdésben, mert a jövőre tekint és megóvja a szakmát az olyan botrányoktól, amelyek nem biztos, hogy a megfelelő célt érik el."
Wirth Judit úgy gondolja, hogy "nem az a kérdés, hogy ahol vannak eltérő hatalommal rendelkező emberek és ez reflektálatlanul tabu marad, ott van-e szexuális zaklatás vagy hatalmi visszaélés: általában van. A kérdés mindig az, hogy van-e hajlandóság a tabu megtörésére, és aktív cselekvésre azért, hogy tovább ne legyen."
További információk a beszélgetésről és a Zoom-csatlakozásról az alábbi Facebook-eseményben érhetők el.