art&design
A szecesszió világnapját magyar kezdeményezésre 2013 óta ünnepeljük minden év júniusában. A világnap ma már a Réseau Art Nouveau Network (RANN) nemzetközi szecessziós szervezet hivatalos programjai közt is szerepel, évről évre egy központi téma mentén csatlakoznak a résztvevő intézmények programjaikkal. Idén a szecessziós állatábrázolás kerül a középpontba.
Az Iparművészeti Múzeum szervezésében megvalósuló programokon ingyenesek, de regisztrációkötelesek. Az állatkerti programokra a belépéshez száz szerencsés jelentkező ingyenes állatkerti jegyet nyerhet, amennyiben kitölti az Art Nouveau 2 program kérdőívét.
Az állatkertben az Építészeti Múzeum muzeológusával szecessziós épületfelfedező sétán, az Iparművészeti Múzeum munkatársával körsétán vehetnek részt a látogatók, emellett kézműves családi workshop és ékszerkészítés is szerepel a programok között.
Az érdeklődők a szecesszió kedvelt díszítőmotívumai, az állatábrázolások nyomába eredhetnek a pesti belvárosban Hutvágner Zsófia művészettörténész vezetésével, a Normafánál és a Margitszigeten Kocsis Zsuzsa környezeti nevelő-zoopedagógus tart szabadtéri zoopedagógiai foglalkozást.
A Ráth György-villa kiállításának állatalakos műtárgyaira fókuszálva vezetést tart Horváth Hilda művészettörténész, a kiállítás kurátora, valamint Pandur Ildikó művészettörténész, a kiállítás társkurátora. A századforduló művészetében megjelenő állatábrázolások szimbolikájáról Katona Júlia művészettörténész vezet interaktív foglalkozást, Prékopa Ágnes művészettörténész pedig a fantázialényeket mutatja be Nagy Sándor iparművészeti alkotásain.
Az Iparművészeti Múzeum közelgő szecessziós viseletkiállításának háttérmunkálataiba a Ráth György-villában tekinthet bele a közönség Csepregi Noémi művészettörténész, a kiállítás kurátora és Moór Anikó restaurátor segítségével, a villa kertjében pedig múzeumpedagógiai workshop várja a gyerekeket. A programokról további információk és a jelentkezés feltételei az alábbi oldalon olvashatók.