art&design
A különböző művészeti ágak évente jelentkező nemzeti szalonja rendre egy-egy szakma egészének ünnepe a Műcsarnokban. Ha tudni szeretnénk, mivel foglalkoznak egy művészeti ág, jelen esetben a fotóművészet művelői az országban, akkor értelmes vállalás rendszeres időközönként szalon típusú kiállítást rendezni. Valójában a nemzeti szalon célja egyfajta állapotfelmérés, mely egyaránt szolgálja a művészetet és a művelődést. Lényege a sokszínűség, az egymás megismerése és elfogadása legalább egy találkozásra, a szakmai problémák megbeszélésére. Ez adja igazi értékét, miközben a széles közönség számára élményt kínál - fogalmaznak a szervezők.
Mint a közlemény hangsúlyozza, a II. Fotóművészeti Nemzeti Szalon szervezőinek elsőrendű célja az volt, hogy az összetartozás jegyében megszólítsanak, felkérjenek kiállításra lehetőleg minden magyar alkotót, aki az utóbbi öt évben jelentős műveket hozott létre a fotóművészet bármely területén.
A Műcsarnok tájékoztatása szerint a megszólítottak legnagyobb része, 208 fotográfus - mások mellett Ádám Gyula, Ambrits Tamás, Fátyol Viola, Felvégi Andrea, Gábor Enikő, Illés Katalin, Ilyés Zalán, Korniss Péter, Máté Bence, Révész Tamás, Stalter György és Szilágyi Lenke - örömmel elfogadta a meghívást. Az MTI/MTVA fotográfusai közül Czimbal Gyula, Cseke Csilla, Ujvári Sándor és Mohai Balázs állítja ki munkáit a Műcsarnokban.
A szervezők minden felkért alkotótól egy művet vagy sorozatot kértek, hangsúlyozva, hogy mindegyik fotográfustól azt a munkát várják, amelyet az elmúlt öt évben született fotói közül ő maga a legfontosabbnak tart.
A II. Fotóművészeti Nemzeti Szalon kurátora Haris László fotóművész, társkurátora Bán András műkritikus volt.
A korlátozások miatt a Műcsarnok jelenleg zárva tart, ám a kiállítás jövő hét közepétől virtuálisan bejárható lesz ezen a linken. Az újranyitást követően a kiállítás szeptember 26-ig lesz látogatható.
A négyzetes kép forrása: mucsarnok.hu