irodalom
Szórakoztató színfolt ez az összeállítás a lapszám többi, nehezebben emészthető szövege között: az „ÉS Irodalom” színvonaláról Acsai Roland nosztalgikus hangulatú költeményei, Szöllősi Mátyás Metszetek a járvány idejéből című, nem csak aktualitása miatt húsba vágó verscsokra és Selyem Zsuzsa Nehéz időkben is repülünk címet viselő tárcája gondoskodik.
Az Ex libris rovatot Peragonics Ferenc jegyzi, a középpontban az író, költő és szerkesztő Kovács Lajos művei – gyerekmesék éppúgy, mint kritikák, versek, elbeszélések – állnak. A közéleti kérdések a jogállamiság, rendszerváltás, egyetemi autonómia, demokrácia körül forognak – nem csupán itthoni viszonylatokban. Szó esik Marine Le Penről és a 2022-es francia elnökválasztásról, a Fudan Egyetem várható magyarországi működéséről, a meghiúsulni látszó Szuperliga itthoni fogadtatásáról, valamint a Tóta W.-ügyről.
Terjedelmes interjút olvashatunk az idén ötvenéves portugál művésszel, Alfonso Cruzzal itthon is megjelent regényeiről; a kritikarovatban pedig Kész Orsolya Szemközt önmagammal című, Bereményi Géza Azóta is élek című legújabb kötetét méltató kritikájával találkozhatunk.
A tárlatkritikákból kiolvashatók a virtuális események hátrányai éppúgy, mint az előnyei: György Péter például egy, már egy éve bezárt, de az online térnek köszönhetően újra látható kiállításról ír.
Több születésnap alkalmából megírt szöveg is helyet kapott az e heti ÉS-ben: a hetvenéves Kukorelly Endrét Reményi József Tamás, Ferge Zsuzsát Csepeli György köszönti. És hasonlóképpen olvashatunk búcsút is: Törőcsik Mariról Sándor Iván emlékezik meg.
Az e heti Élet és Irodalom szövegeit a metafizikus festészet képviselőinek munkái kísérik.