bezár
 

irodalom

2021. 03. 26.
Sorsok és közérzetek
Élet és irodalom, 2021. március 26.
Tartalom értékelése (1 vélemény alapján):
Sorsok és közérzetek Az Élet és Irodalom e heti számának irodalmi vonatkozásait tematikusan meghatározzák az életutak, a különböző sorsok és élethelyzetek, valamint az a bizonyos társadalmi közérzet, ami jelentősen dominál a mára nézve is. A pénteken megjelenő utolsó márciusi számban olvashatóak lesznek Nyirán Ferenc, Mesterházi Mónika és Gellén-Miklós Gábor versei, valamint Selyem Zsuzsa, Horváth László Imre, Tróján Anna, Szélesi Sándor és Totth Benedek prózai alkotásai. Emellett találunk számos kritikát és könyvismertetőt is.

Az Ex-libris rovatban Schüttler Tamás egymásra épülő írásait olvashatjuk, amikben olyan irodalmi alkotásokat tárgyal, amik bepillantást nyújtanak a zsidó kisebbségi életbe. Elsőként J. S. Margot Mazel tov írása kerül elemzésre, aminek műfaja értelmezhető regényként, valamint érzékenyen megírt szociográfiaként is. Deborah Feldman Unortodox – A másik út című könyve műfaji szempontból hasonlóan ebbe a két irányba mutat, ugyanis a szerző saját sorsán keresztül mutatja meg az ultraortodox haszid közösségnek az életét. Szunyogh Szabolcs Zsidó nők című könyve húsz témakörbe rendezve mutatja be a zsidó származású hölgyek életútjait, mindezt olyan módon, hogy nem a származásuk, hanem az emberi kvalitásaik lesznek kiemelve. A rovat záró írásában Zsigmond Anna A Tiszától a Hefer völgyéig című levelekből és fotókból összeállított kötete kerül tárgyalásra, ami leginkább a magyar zsidók Palesztinához való viszonyáról számol be.

prae.hu

Fűzfa Balázs Komáromi Gabriella gyerekirodalom-kutató könyvéről értekezik. A könyv szerzője új műfajba merészkedve az Emlékeim diribdarabjai című alkotásában (Pro Pannónia) emlékiratokba illő történeteket tár fel az olvasója előtt. Hasonló aspektus jellemző Kertész Erzsi legújabb regényére is (Prae Kiadó, Krimi Ma sorozat), ugyanis az eddig elsősorban gyerekeknek és ifjaknak szóló regényei mellett megjelent egy felnőtteknek szóló regénye is, amely Az átutazó címet viseli. A könyvről Gajdó Ágnes ír kritikát.

Tábor Ádám írása Urbán Miklós Huhh és hahó kötetét vizsgálva számol be Urbán költészetének egyediségéről. Bihari Péter Csunderlik Péter Csupa hajdani eszelős. Írások az 1900–1945-ös Magyarországról és emlékezetéről című kötetéről értekezik, míg Hegedűs Claudia Hirokazu Kore-eda Bolti tolvajok című regényéről ír több különböző és érdekes aspektusból megmutatva azt. Mindemellett olvashatjuk György Péter megemlékező írását a nemrég elhunyt Gyulai Líviuszról.

A lap írásait vizuálisan kiegészítik Demény Sára grafikái sorsokat és állapotokat megjelenítve. Ezek a grafikák olyan lelki helyzetjelentések, amik a laza és kész grafika között félúton vannak. A groteszk ábrázolásmód frappánsan oldja meg a járványhelyzet adta lelkiállapotok megjelenítését, vagy nevezhetjük mindezt társadalmi közérzetnek is.

nyomtat

Szerzők

-- Császár Irma Tímea --

1997-ben született Erdőszentgyörgyön, jelenleg Budapesten él. Az ELTE BTK Összehasonlító irodalomtudomány doktori programjának hallgatója. Képregényekkel, különösen a magyar és a román képregénykultúrák sajátosságaival foglalkozik.


További írások a rovatból

Fekete István Lutrájáról
Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról
Gerőcs Péter Szembenézni a tehetségtelenségünkkel kötetének bemutatója az Őszi Margón

Más művészeti ágakról

art&design

az avantgárd lövészárkában
art&design

keresztes zoltán underdogimages fotóalbumának bemutatója
Révész György: Éjfélkor
Nemes Nagy Ágnes összegyűjtött gyerekversei


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés