bezár
 

építészet

2021. 03. 11.
A térhasználat ókori és jelenkori módozatai
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A térhasználat ókori és jelenkori módozatai Ünnepi és mindennapi helyek, emlékezetre méltó és csak emlékekben őrzött terek elevenednek meg a régész, történész, művészettörténész és restaurátor szakemberek írásaiban a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) új blogsorozatában, melynek első posztjai a szkíta kori építészet rejtélyeit és a Múzeumkert történetét tárják fel.

A Nemzeti Múzeum munkatársai ebben a hónapban virtuális utazásra hívják a még mindig távoli látogatókat az MNM blogján, Facebook- és Instagram-oldalán. A tér használatának ókori és jelenkori módozatai, helyek emlékének, nevének megőrzése vagy éppen átírásának, kiradírozásának szándéka, egykori terek újraalkotása a digitális technika segítségével számos izgalmat tartogat - közölte az MTI-vel szerdán a Nemzeti Múzeum.

prae.hu

Március lévén különleges hangsúlyt kap a múzeum épülete és a Múzeumkert, a helyről való gondolkodás ugyanakkor másfajta intellektuális kalandozásra is rábírta a muzeológusokat: a sorozat írásai körbejárják a lakóhely, a lelőhely, a vesztőhely, az emlékhely, az átnevezett hely, az ősi/történelmi hotspot, a kirakat és a műhely, a kint és bent, a fent és a mélyben fogalmát.

Mint a közlemény kiemeli, a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményei rendkívül színesek és összetettek, a változatos tárgyi anyag megőrzéséhez, kutatásához, bemutatásához több száz különböző képzettségű szakember munkája szükséges: az archaeozoológustól kezdve a numizmatikuson át a különböző korszakok, tárgytípusok szakértőjéig.

Ennek a multidiszciplináris közösségnek a tudását bemutatandó az MNM blogja minden hónapban más fogalmat jelöl ki: a Testtörténetek, a Lélektörténetek, az Ünnepi asztal, a Kezdetek és a Szerepcsere fogalma után márciusban a Hely szellemében jelennek meg posztok a mnm.hu felületen.

A Nemzeti Múzeum a nőnap alkalmából új virtuális kiállítással is jelentkezett, amely a 4. századtól a 10. századig, a hun kor, a germánok, az avar kor, a Karoling-kor és a honfoglalás kora metszetében tárja fel a reprezentáció, a viselet, a mindennapok és a hiedelemvilág női vetületét. A Nőnek való vidék? címmel megnyílt online tárlat a museumapgallery.hu honlapon látogatható.

 

Fotó: mnm.hu

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Fényképkollekció a Tabán utolsó évtizedeiről
építészet

Interjú Merényi Dáviddal
építészet

Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe

Más művészeti ágakról

Schein Gábor Apa átváltozott című könyvéről (Pagony, 2024, Budapest)
Fekete István Lutrájáról
Mit jelent az ifjúsági irodalom ma? – kerekasztal-beszélgetés
Prae Kiadói nap Pécsett


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés