építészet
A közleményben azt írták, a pécsi vásártér ikonikus helyszín, egy-egy forgalmas napon akár 18-20 ezer ember is megfordul ott, 700 árus portékáját mustrálva. Felhívták a figyelmet arra, hogy a kínálat mellett a terület kialakítása, komfortja is fontos a vásárlók számára, a pécsi vásártér azonban mind térhasználatát, mind építészeti megjelenését tekintve elavultnak tekinthető.
Az üzemeltető Pécsi Vagyonhasznosító (PVH) Zrt. a PTE műszaki karának építészhallgatóit kérte fel a vásártér megújításának megtervezésére, szem előtt tartva az egységes arculat megteremtését. A tervezésben az építészképzésben tanuló hallgatók vettek részt, két mesterszintű kurzuson.
Az első feladatrészben a vásárváros egységes fejlesztési koncepcióját dolgozták ki, a környező területek hasznosításának vizsgálatával. Ezt követően a kor követelményeinek megfelelő árusítás módjának, helyének kialakításával tervezték meg a vásártér tájépítészeti, építészeti megújítását. A leendő építészek által leadott tervjavaslatok elsősorban tájépítészeti megközelítésűek, de felvázoltak átfogóbb településfejlesztési elképzeléseket is, és konkrét beavatkozásokat is javasoltak.
A közleményben Szabó Szilárdot, a PVH vezérigazgatóját idézték: az együttműködés célja, hogy EU-s támogatások felhasználásával olyan koncepciót valósítsanak meg, amely zászlóshajója lehet a Pécs Európa zöld fővárosa program pályázatának. Medvegy Gabriella, a műszaki kar dékánja azt közölte, az építészképzésben kiemelt jelentőségű, hogy a hallgatók már a képzésük során valós feladatokkal találkozzanak, hiszen ez a későbbi szakmájuk körülményeit modellezi.
Az elkészült munkákat e héttől március végéig a vr.mik.pte.hu internetes oldalon mutatják be. A virtuális kiállítás megtekintése után az érdeklődők közönségszavazáson értékelhetik a hallgatói munkákat, a legjobban tetsző öt terv kiválasztásával és szöveges üzenet beküldésével - közölte az intézmény.
Fotó: univpecs.com