építészet
A Magyar Zene Háza a Városligeti-tó mellett helyezkedik el, a liget frekventáltabbnak mondható részén. Az építész figyelmet szentelt a környező fák egy részének megóvására is, oly módon, hogy az az épület egyik fő vizuális elemévé is vált. A lyukacsos tetőn elhelyezkedő, első látásra körkivágásoknak tűnő, ám valójában sokszög áttörések biztosítják a fák növekedéséhez a helyet. Fujimoto hullámos tetőszerkezetét a zenei rezgéshullámok inspirálták.
A tervező célja a természet és az épített környezet közötti különbség határán való oldás, és a természet és a kultúra harmóniájának bemutatása. Kiemelt kifejezési eszköze a transzparencia; ezt az 'üveg épületben újabb üveg épületek elterülése' is jól példázza. Különleges mérnöki megoldás a homlokzati üvegfal, Európa legnagyobb, vízszintes szerkezeti osztás nélküli egybefüggő üvegfelülete, 94 darab egyedileg gyártott üvegpanelből áll, amely néhol a 4 emeletnyi magasságot is eléri.
A máris sok sikerben részesült terv megvalósulását nem sokáig kell már várni, ha minden igaz, idén megnyitják. A japán Sou Fujimoto tervei alapján magyar partnerként az M-Teampannon dolgozott. Jelenleg még javában zajlik az építkezés, de már lassan bele lehet képzelni a terekben zajló eseményeket. Az épület a jövőben három funkciót fog ellátni, az alagsorban egy múzeum lesz található, ezen kívül oktatási helyszíneket, és koncerttereket foglal majd magába.
Az időkapszulát az épület tetejének az origó pontjánál helyezték el, amely egyúttal a padlóburkolati díszítés kezdőpontja is lesz. Ebben az intézménnyel kapcsolatos dokumentumok mellett, az épülethez köthető "ereklyéket" is elhelyeztek, továbbá egy zenei válogatást, ahol a magyar zenetörténet tág értelemben vett fontos pillanatai hallhatók.
Az eseményen Batta András és Baán László mondott beszédet, emelett egy zenemű (Kovács Béla: After you, Mr. Gershwin!) is elhangzott, amit Lugosi Dániel Ali, a Virtuózok című zenei vetélkedő első évadának győztese játszott.