irodalom
A József Attila Társaság honlapján közli a Társaság elnöke a véleményét. Ha az eredeti feltételezés igaz lenne, az Edit című szöveg alján szereplő 1935. március nyolcadikai datálás bizonyítaná, hogy a költőben a szerelmi érzés már néhány hónappal a terápiája megkezdése után fellobbant Gyömrői Edit iránt. Csakhogy a kedves, aki mellett ekkortájt „a boldog megelégedettség érzése fogja el a költőt, Szántó Judit”.
Tverdota György rámutat, a Szép szó 1936. májusi számában valóban megjelent Egy pszichoanalitikus nőhöz című vers, amely a Nagyon fáj című kötetben a Gyermekké tettél címet kapta.
Íme a szöveg: „Ezért üldögélek / a világban. // Minden pillanat / édes, kellemes // Ezért a szivemen / már nem / sötét dolgok ülnek / kedvesem mosolygok.”
Tverdota felidézte József Attila 1935. április 14-én kelt levelét, melyben a költő terapeutáját „Kedves Gyömrői”-ként szólította meg és megvonta felé irányuló bizalmát. Ez az egy hónappal későbbi levél nem szerelmes hangnemben íródott, így a két szöveg az érzelmek változását is tükrözheti. A társaság elnöke hangsúlyozza a feszültséget a frissen felfedezett szöveg címe és a levélbeli megszólítás között, ugyanis míg az előbbi személyes közelséget, utóbbi távolságtartást mutat.
Álláspontja szerint a talált alkotás nem versként, hanem verscsiraként határozható meg, leginkább egy készülő mű tervezetének lehet tekinteni. Megválaszolásra vár, hogy a költő miért látta-e el dátummal és aláírással a kezdetleges fogalmazványt.