art&design
A MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. közleménye szerint 2020-ban a közösségépítés és nyitás szellemében indult útjára az az összművészeti eseménysorozat, amellyel a kezdeményezők "az alkotóművészet területén tevékenykedő, jelentős vidéki közösségeknek" adhattak megjelenési lehetőségeket, valamint támogatták "a művészek lokális megszólítását és közösséggé formálását, ezáltal a különböző művészeti területek közötti összhang megteremtését".Az eseménysorozat három megyeszékhely, Miskolc, Szolnok és Veszprém együttműködésével valósult meg, mindhárom helyszínen az emberi test kultúráját, szépségét és erejét művészi módon reprezentáló műalkotásokat állították a kezdeményezők a középpontba, és tematikusan kapcsolódó, előadóművészeti produkciókat mutattak be.
"Mivel a MANK célja, hogy a kortárs találkozásoknak az online térben is teret nyújtson, a három vidéki kiállítás anyagát január 18. és 24. között, a magyar kultúra napja alkalmából a www.alkotomuveszet.hu oldalon tesszük közzé. A kiállítások anyaga ezt követően is elérhető marad a honlapon" - írják.
"A művészeti intézmények és az alkotók közötti párbeszédet is elősegítettük, melyből mind a település, mind a művész egyaránt profitálhatott. Mindezek a tapasztalatok arra ösztönöztek minket, hogy kiterjesszük a MANK művészetszervező tevékenységét a vidék városai felé, hogy az adott helyen alkotó művészek koncentrált figyelmet és minőségi körülmények között megvalósuló megmutatkozási lehetőséget kaphassanak" - idézik a közleményben Tardy-Molnár Annát, a MANK ügyvezető igazgatóját.
Az online kiállításokból és a kapcsolódó katalógusokból az érdeklődők megismerhetik, hogyan viszonyulnak az egyes városok művészei az emberi testhez, és hogyan követik a kortárs művészek a testábrázolás művészeti tradícióit.
A közlemény szerint elsőként a Test/Harmónia címmel a MANK Nonprofit Kft. és a Művészetek Háza Veszprém által közösen kiírt képzőművészeti pályázat legjobb alkotásaiból válogatott tárlat nyílik meg digitálisan.
A Szolnokon létrejövő, Legyőzött határok című tárlat az emberi test teljesítőképességének határait, a fizikai erőt igénybe vevő műfajokhoz kapcsolódó, azokból ihletet merítő alkotásokra helyezte a hangsúlyt. A miskolci Teljesítmény című kiállítás pedig az emberi test teljesítőképességét ábrázoló, illetve a sport kulturális, szociokulturális, történelmi vetületeire reflektáló alkotásokat állította a középpontba.
Fotó: alkotomuveszet.hu