irodalom
A friss lapszámból Darvasi-paródiákat emelném ki, elsőként Halász Ritáét, aki egy a 2020-ban publikált, Mély levegő című debütáló regényének témájához és szövegvilágához hasonló tárcával „jelent meg” a lapban, melynek címe: Nem szólok hozzád. Szikár, szorosan összehúzott története rövid mondatokból épül fel, amelyek csak a cselekmény körvonalait rajzolják meg, a részleteket az olvasó képzeletére bízzák. Ilyen például a következő mondat: „Azt mondom Zolinak, ha még egyszer fel akar akasztani a csillárra, nem szólok többé hozzá.” Ennek értelmezése során szóba jöhet a családon belüli erőszak, a kimerítő veszekedés, de a másik tehetetlenségének előidézése is. A tárca szürrealista elemeket hordoz, ám mégis tükrözi társadalmunk sablon-eseteit, azt, hogy két ember együtt marad akkor is, ha már nem jó a kapcsolatuk, a szülők különválását, azt, hogy ezt legfőképp a gyerek sínyli meg. „Halász” nem finomkodik, mondatai mégsem válnak direktté, túlírttá.
Fontosnak tartom Darvasi paródiái közt továbbá Szvoren Edina Apám verseket ír című tárcáját, amely az írói élet, főként a pályakezdés nehézségeit mutatja be. A fokozatosság a fő kiemelni valója, az, hogy egy kezdő szerző nem akarhat egyből a legmagasabbra törni, apránként kell felépítenie életművét. Bemutatja az utat a mű megszületésétől a kiadásáig, beszél a kapcsolatok fontosságáról, a jártasságról a szakmában. Arról, hogy az író ember családja hogyan viszonyul ehhez a munkafolyamathoz, hogy mennyi áldozatra van szükség a versek megírásához, ahhoz, hogy igazán jól sikerüljenek. Ír arról, hogy a szerzőnek türelmesnek kell lennie, egy-egy visszautasítás alkalmával újra és újra próbálkoznia, hiszen az írás folyamatos tanulás. Arról, hogy sosem szabad feladni, ez egy nehéz szakma, de a sikerek mellé nagy öröm jár.
Azt gondolom mindenképp érdemes belelapozni, hiszen a humor, az elgondolkodtató és szórakoztató történetek, megrázó versek mellett az Írók Boltja sikerlistája és A hét könyvei listák további kitűnő olvasmányokat ajánlanak.