bezár
 

art&design

2020. 12. 09.
Ezeréves Buddha-szobor visszaadására kötelezte egy kelet-kínai bíróság a holland műgyűjtőt
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Egy ezeréves, múmiát rejtő Buddha-szobor visszaadására kötelezte a kelet-kínai Fucsien tartomány egyik bírósága Oscar van Overeem holland műgyűjtőt

A Buddha-szobor körüli jogvita egy 2015-ben Budapesten megrendezett kiállítás kiállítás alkalmával pattant ki. A fucsieni Jangcsu és Tungpun falvak lakói közül ugyanis valaki felfigyelt a kiállításon bemutatott szoborra, amely arról híres, hogy egy mumifikált testet rejt. A két falu tulajdonában álló Szanming templomból 1995-ben loptak el egy több, mint ezer éve ott őrzött Buddha-szobrot, belsejében egy kínai szerzetes múmiájával.

prae.hu

Miután a fucsieniek a budapesti Természettudományi Múzeum kiállítása kapcsán gyanút fogtak, a holland tulajdonos sietve, idő előtt hazaszállítatta a szobrot. A fucsieni falvak lakói egy amszterdami bíróságon nyújtottak be keresetet a Buddha-szobor visszaszolgáltatását követelve, ám a bíróság azt 2018 decemberében elutasította, arra hivatkozva, hogy a két faluközösség nem jogi személy, a holland műgyűjtő ráadásul tagadta, hogy lopott műkincsről lenne szó. Van Overeem akkor azt is állította, hogy a szobor már egy másik műgyűjtőhöz került, akinek a kiléte nem ismert. Ennek azonban ellentmondott a tavaly januárban adott nyilatkozata, miszerint hajlandó tárgyalni a szobor visszaadásáról. 

A fucsieni bíróság pénteki határozata szerint Van Overeemnek 30 napon belül vissza kell szolgáltatnia a szobrot a felperesnek vagyis a két vidéki falu bizottságának. Az ítélet a szobrot közös tulajdonban lévő műkicsként határozta meg, amelyet a falvak lakói generációról generációra örököltek. A bíróság emellett úgy határozott, hogy a két falu bizottságainak jogukban áll keresetet benyújtani a szobor jogszerűtlen birtokosa ellen a faluközösségek nevében.

A pert még 2015-ben indították el van Overeemmel szemben és az eljárás során két nyilvános meghallgatást tartottak 2018-ban.

A vitatott Buddha-szobor egy helybéli férfi, Csang-kung cu-si testét őrzi, aki huszonévesen vált szerzetessé és nagy tisztelet övezte, amiért embereket gyógyított és terjesztette a buddhista tanokat. A szerzetes 37 éves korában halt meg, mumifikált testét pedig a helyiek a Szung-dinasztia (970-1279) idején ágyazták a szoborba, majd évszaázadokon át imádkoztak hozzá a jangcsuni szentélyben. 

 

(Fotó: Magyar Természettudományi Múzeum)

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Az anyag mélyén című csoportos kiállításról
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
Az acb Galéria Redők című tárlatáról
(Súlyosan elfogult vélemény)

Más művészeti ágakról

Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés