film
A narratív rövidfilmek kategóriájában magyar siker született, Dudás Balázs alkotása a Két csík lett a legjobb film. A zsűri indoklása szerint az összetett párkapcsolati drámát erőteljes színészi alakítások és a zárt tereket jól kihasználó képi fogalmazásmód teszi hitelessé és átélhetővé.
Ugyanebben a kategóriában a zsűri különdíját szintén magyar alkotó, Beleznai Márk kapta Agape című filmjéért: A történetmesélés kihagyásos módszere és a színészi játék teszi eredetivé és érdekessé a már jól ismert történetsémát, amelynek köszönhetően nem várt mélységek tárulnak fel két ember gyorsan kibontakozó kapcsolatában.
Az animációs kategóriában a francia Bruno Collet Memorable című, Oscar-díjra és Európa-Filmdíjra is jelölt filmje nyert, valamint a zsűri a cseh Michaela Mihalyi, David Stumpf páros filmjének, a SH_T HAPPENS-nek adott különdíjat.
A dokumentumfilmek közül az Európa-Filmdíjra jelölt Invisível Heróit, a portugál Cristéle Alves Meira alkotását ítélte legjobbnak a zsűri, az experimental kategória fődíját pedig Dél-Afrikai Köztársaságból származó Ayabonga Magwaxaza kísérleti filmje, a Midnight Delight kapta
Az 5 percnél rövidebb filmeknek fenntartott Super Short kategória fődíjasa az iráni Mohsen Habibi, Mostafa Daryadar páros The GrandDaughter című, a Covid-helyzetre reflektáló alkotása lett. Az egyperces alkotások között pedig, a spanyol Eflatun Serbay Celebi műve a Jam Tomorrow nyert.
A nemzetközi zsűri mellett egy diákzsűri is döntött az általuk legjobbnak tartott filmekről, melyek a belga Dorian Jesperstől az Európa-Filmdíjra jelölt Sun Dog, a Super Short kategóriában a mexikói Roberto Tellestől az I love to kill, a francia Heloise Ferlay animációja a To the dusty sea, a bosnyák Karmen Obrdalj Why is Mom always Crying? dokumentumfilmje, valamint a bolgár Maia Iotzova Sofia's Epicenter kísérleti filmje lettek.
A fesztiválról és a zsűrik összetételéről itt írtunk korábban részletesebben.