film
A Verzió megnyitói minden évben az emberi jogok mellett nyíltan és bátran kiálló közismert személyek, akik évről évre tanúvallomást tesznek a dokumentumfilmek kiemelt szerepe mellett, melyek nem csak a múltat képesek megörökíteni, de eszközök lehetnek a jövő formálására is. A fesztivál szervezőinek szándéka szerint nem lesz ez másképp idén sem. „A 2020-as év fontos közszereplői a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói. Mind a száz valahányan. Így nagy örömmel jelentjük be, hogy a 17. Verzió Filmfesztivált a FreeSZFE hallgatói közössége egy különleges előadással nyitja meg, melyet élőben közvetítünk a Trafó nagyterméből” – mondta el Gyureskó Enikő, a fesztivál főszervezője.
A filmeket ezúttal nem fix időpontban vetítik majd, hanem november 10. és 22. között egy egyszerű regisztrációt követően mindenki akkor vált jegyet és nézi meg a választott filmet a weboldalon, amikor ideje engedi. Egyes filmekre limitált számban lesznek elérhetők a jegyek, és a filmek többségét csak Magyarországról lehet majd megnézni, de a Magyar és a Diák- és elsőfilmes verseny alkotásait ingyen és területi korlátozások nélkül nézhetik meg az érdeklődők.
A filmeken túl a szervezők idén is készülnek olyan egyéb programokkal, mint a kerekasztal beszélgetések, az egyes filmekhez kapcsolódó online közönségtalálkozók és a szakmai panelek. A nézők többek között minden magyar film esetében és néhány nemzetközi film kapcsán is Q&A események segítségével láthatnak majd bele a rendezők gondolataiba. Elsőként a nyitófilm, a 76 nap, rendezőjével beszélget majd Oxana Sarkisova, a fesztivál igazgatója, ezt a filmet egyébként a leggyorsabb 200 érdeklődő ingyen nézheti majd meg a megnyitó után.
A Svéd Nagykövetség támogatásával lesz kerekasztal-beszélgetés a fenntarthatóság témakörében, amely az Én vagyok Gréta című alkotáson keresztül vizsgálja majd a környezetvédelmi aktivizmus és a politika kapcsolatát. Az Üdvözöljük Csecsenföldön című filmhez kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésen pedig az LMBTQ közösségek veszélyeztetettségét tárgyalják majd a résztvevők az UNHCR Central Europe közreműködésével.
A DocPro programsorozata továbbá olyan izgalmas területeket mutat majd be mind a szakmabelieknek, mind a dokumentumfilmezés iránt érdeklődő laikusoknak, mint a nők helyzete a dokumentumfilm-iparban vagy a dokumentumfilm-finanszírozás több európai példán keresztül.
Mindemellett idén is lesz úgynevezett Diák Verzió, amelynek keretében a résztvevők négy gondolatébresztő, a világban zajló eseményeket mélyebben értelmező és tartalmas beszélgetéseket ösztönző dokumentumfilmet nézhetnek meg. A filmekről emellett hét alkalommal, interaktív online filmklubok keretében beszélgetnek majd meghívott szakértők a regisztrált osztályok aktív részvételével.
A fesztiválra elővételes jegyek és bérletek már kaphatóak a rendezvény weboldalán, köztük különleges tematikus filmválogatás bérletekkel. A rendezvény részletes programját szintén itt találják az érdeklődők.
Képek: Verzió Facebook