film
A négy Oscar-díjra jelölt A messzi dél vadjai rendezője, Benh Zeitlin, előző filmje spirituális folytatásaként újabb, képzelet és valóság határán egyensúlyozó történettel jelentkezik. A Sundance-ről érkező Wendy a Newsday kritikusa szerint „Pán Péter történetének mozgalmas és erőteljes, elsősorban a felnőtteket megcélzó feldolgozása”.
A 77. Velencei Filmfesztiválon debütált Shannon Murphy bemutatkozó rendezése, az Amíg tart a nyár egyszerre erőteljes, drámai és megdöbbentően humoros megközelítése egy letaglózó témának: amikor egy tinédzser lány első szereleme egyben az utolsó is. A budapesti vetítés után kerekasztalbeszélgetést is tartanak Demetrovics Zsolt addiktológus és Kánya Kinga gyászterapeuta részvételével, valamint Szabó Eszter Judit (Pszichoforyou) vezetésével.
Shannon Murphy: Amíg tart a nyár
A Berlini Filmfesztiválról négy film is érkezik a Filmnapokra. Burhan Qurbani rendező feszes tempójú, mai társadalmi kérdéseket feszegető mozijában teljes egészében aktualizálta és újraértelmezte Alfred Döblin 1929-ben megjelent regénye, a Berlin, Alexanderplatz történetét. A Cultured Vultures cikke szerint a film „a klasszikus történet szerteágazó és rendkívül aktuális feldolgozása”. A budapesti vetítést követően ezekről az aktualitásokról tartanak beszélget Zentai Lillával, a Menedék Egyesület munkatársával. (Kritikánk a filmről itt olvasható.)
A DAU. a filmtörténet talán legambiciózusabb művészeti projektje. Ilja Hrzsanovszkij rendező az ukrajnai Harkovban egy szinte városnyi méretű díszletben teremtette újra egy ’60-as évekbeli szovjet kutatóintézet és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra mindennapjait. Több mint 400 szereplő, két éven át, a nap 24 órájában élte meghatározott karaktere életét, s az előre kitalált történeteket a szereplők viszonyai alakították. A 700 órányi filmanyagból az első bemutatásra kerülő játékfilm a DAU. Natasa, mely a 70. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Ezüst Medve-díjat nyert. A budapesti vetítés után Kolozsi László kritikus beszélget a filmről Tamás Gáspár Miklós filozófussal.
Ilja Hrzsanovszkij: DAU. Natasa
Agnieszka Holland a Berlinalén debütált Sarlatán című filmjében egy végletesen ellentmondásos figura, a milliókat gyógynövényekkel kezelő Jan Mikolášek életét mutatja be, aki több-kevesebb sikerrel működött a náci megszállás, majd kommunista uralom alá hajtott Csehszlovákiában.
A Gunda egyszerre intim portré egy állatcsaládról és megdöbbentő erejű dokumentumfilm, amely különleges vizuális megközelítéssel tesz fel súlyos morális kérdéseket. Gunda egyike a világon élő egymilliárd sertésnek. Ő is pusztán azért született, hogy beteljesítse az emberi civilizáció által neki szán sorsot: utódokat szül, majd élelemként szolgál. (A film producere az állatok jogai iránt elkötelezett Oscar-díjas Joaquin Phoenix.)
Viktor Koszakovszkij: Gunda
Az idén minden tekintetben rendhagyó Cannes-ból két film érkezik. A beszéd Intelligens humorával, váratlan fordulataival és vizuális megoldásaival az év francia vígjátékmeglepetése. Főhősét, a 35 éves Adrient sógora felkéri, hogy beszéljen a közelgő esküvőjükön, azonban Adrien nincs megfelelő állapotban, hiszen barátnője nemrég szakított vele, őt pedig csak az érdekli, hogy visszaszerezze. Emellett a Sweat intenzív filmes betekintés a közösségi média árnyoldalaiba. A történet főszereplője, Sylwia életét maximalizmus jellemzi, minden idejét az edzőteremben és az online térben tölti. A látszólagos tökéletesség felszíne alatt azonban meg nem értettség, elzárkózás, magány és szeretetéhség rejtőzik, amit egy idő után már a külvilág elől sem tud elrejteni. A budapesti vetítés után Kormos Anett humorista-újságíróval és Szirmai Gergely videóbloggerrel hallgathatnak beszélgetést az érdeklődők.
A Mozinet Filmnapok részletes programja itt érhető el. Az egyes vetítésekre már megkezdődött a jegyelővétel. Az előadások szájmaszkban látogathatók, a mozikat pedig rendszeresen fertőtlenítik, hogy a filmrajongók a maximális biztonságban láthassák a filmeket.
Képek forrása: Mozinet Filmnapok