irodalom
„Épp egy tanulmányt fordítottam Harold Bloomtól, Shakespeare egyik leghangosabb pártfogójától, és közben jött az ötlet, hogy a kijárási korlátozás alatt akár ütemtervszerűen végigolvashatnám a Shakespeare összest. (…) A tanári véna feléledése és a Shakespeare-olvasás terve együtt megszülte a projekt ötletét. ” – mondta az Elte Online-nak még májusban a csatorna alapítója, egykori ELTE-s bölcsészhallgató arról, hogyan körvonalazódott meg benne az online olvasókör létrehozásának ötlete. A szubjektív „Shakespeare Top 10” válogatásba végül olyan kötelező klasszikusok kerültek be, mint a Rómeó és Júlia, a Hamlet, a Macbeth vagy épp a Lear király, így az olvasóklub a Shakespeare-rel még csak most ismerkedők mellett az „újrázóknak” is jó lehetőséget kínál. A csatornára felkerült drámaelemzések könnyed, érthető és gyakran kifejezetten szórakoztató formában segítenek értelmezni és aktualizálni az olvasottakat. Ráadásul a „Shakespeare-projekt” során a válogatott drámákat kiveséző videók mellett bónuszként egy Nádasdy Ádámmal, a hazai Shakespeare fordítás egyik nagyágyújával készült hosszabb videóinterjúra is jutott idő.
Mint az a csatornára frissen felkerült, a Shakespeare olvasókört lezáró és a jövőben várható további tartalmakat beharangozó videóból is kiderült, ősztől tovább nő a választék, és a csatornán immár két sorozat is indul párhuzamosan. Míg egyik részről továbbra is egyetlen szerző, a mára kultikussá váló amerikai „bölény”, Ernest Hemingway életműve és regényei kerülnek a középpontba, addig a másik széria véletlenszerű sorrendben, több nagy világirodalmi klasszikus (Kafka, Wilde, Hoffmann, Poe, Orwell, stb.) rövidebb terjedelmű műveit veszi sorra.
Előbbi projekt stílszerűen azzal a 21. Század Kiadóval együttműködésben valósul meg, amely idén a Hemingway-életműsorozat újrakiadására vállalkozott. A sorozat első három kötete az Öreg halász és a tenger, a Búcsú a fegyverektől és az Akiért a harang szól már a könyvesboltok polcain is elérhető, így a fenti sorrendnek megfelelően ezek a művek jelentik majd a kihívás első epizódjainak témáit. Az előzetes ütemterv szerint a két széria már októbertől kezdetét veszi. A Hemingway-sorozat havonta érkezik majd új részekkel és a 21. Század Kiadó összeállításának megjelenési sorrendjével megegyezően fog haladni az éltműben, míg a világirodalom kötelező klasszikusaiból szemezgető meglepetéssorozat ezzel párhuzamosan, mindig az egyes Hemingway-videók között jelentkezik majd. Ti se maradjatok le, maradjatok négy fal között!
A csatornára itt lehet feliratkozni.
Az olvasókör Facebook-oldala pedig az alábbi linken érhető el.
Képek: Keresztes Balázs