bezár
 

irodalom

2009. 06. 05.
Szépíró-díj Aczél Gézának, Krasznahorkai Lászlónak, Takács Ferencnek
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Aczél Géza költőnek, Krasznahorkai László írónak és Takács Ferenc kritikus, irodalomtörténésznek ítélték idén a Szépírók Társasága által a kiemelkedő alkotómunkát végző csoportosulások és alkotók számára létrehozott Szépíró-díjat - tájékoztatta a Szépírók Társasága a sajtót.

prae.hu

A hagyományosan vers, próza és esszé kategóriában kiadott elismeréseket Csaplár Vilmos író, a Szépírók Társaságának elnöke és Matyi Dezső, az Alexandra könyvesház tulajdonosa adta át a díjazottaknak.
    
Aczél Géza (vers)szakadás című kötetével, Krasznahorkai László Seiobo járt odalenn című könyvével, Takács Ferenc pedig Mobilis in mobile című esszéválogatásával érdemelte ki az elismerést.
    
A Szépíró-díjat odaítélő kuratórium tagja idén Báthori Csaba, Radics Viktória és Tarján Tamás volt, ők készítettek laudációt a díjazottakról.
    
Báthori Csaba Aczél Géza kapcsán kiemelte: olyan lírai formát alakított ki az utóbbi években, amely "szokatlan a szemnek, feladat a szívnek, de táplálék a türelemnek: a vers lapszéltől lapszélig hömpölyög, elrejti írásjeleit, és csak a szapora lélegzet ritmusát veszi mértékül".
    
Hangsúlyozta, hogy Aczél Géza a (vers)szakadás című kötetben is a remény elve mentén gyarapodó és csalódó személyiség élményeit gyűjti szavakba. Úgy vélte, a költő szemlélete nem jobb és bal között, hanem jó és rossz között igyekszik kifeszíteni lírai hálószövedékeit. Báthori Csaba megfogalmazása szerint Aczél műveit nem olvassuk, hanem felfejtjük; nem a szavait figyeljük, hanem a titokká tett tónust, a mondandó kigombolyodását, a szerényen adagolt sejtelmet és üzenetet.
    
Krasznahorkai László Seiobo járt odalenn című könyvét Radics Viktória méltatta. Mint kiemelte, a mű a fokozottan jelenlévő és a megragadhatatlan között cikázik és lebeg, ábrázolja a köztes viszonyokat, ugyanakkor kérdésessé is teszi őket. A részletes ábrázolás a primér, a kérdések körüllengik, olykor beleszúrnak.
   
 "Krasznahorkai az idegenségeivel felnyitotta a beszűkült magyar esztétikai teret és szabadabb meditációra szólít fel, (...) a műgondra hívja fel a figyelmünket, (...) mint cselekedetre, mesterségbeli tudásra és odaadásra" - szögezte le Radics Viktória.
    
Takács Ferencet Tarján Tamás méltatta. Mint fogalmazott, Takács mozgatója napjaink hazai irodalomkritikai gondolkodásának; egyik tanúsítója, hogy ez a sokszor kétségbe vont, eltünedezni vélt literátus lenyomat létezik, működik, hat.
    
"Maga a kritikusi mentalitás van a vérében: a kritizálni necesse est" - hangsúlyozta Tarján Tamás.
    
A Szépíró-díjat nyolc esztendeje alapította az 1997-ben alakult, számos neves írót, költőt, irodalomkritikust tömörítő társaság.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Interjú Beck Tamással, a 33. Salvatore Quasimodo Költőverseny fődíjasával
Megjelent a szerző emlékiratainak folytatása, A másik egy
Juhász Tibor és Szálinger Balázs beszélgetése a Dantéban
irodalom

Kritika Élő Csenge Enikő Apám országa című kötetéről

Más művészeti ágakról

építészet

(kult-genocídium)
A 12. Primanima mint a magány és társadalmi kritika tükre
Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei
Révész Bálint és Mikulán Dávid KIX című dokumentumfilmje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés