art&design
"Paolo Ventura nem egyszerűen csak fotóművész, hanem sok műfajt, a képzőművészetet a fotográfiával ötvöző alkotó" - hangsúlyozta Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója a pénteki budapesti sajtótájékoztatón.
Mucsy Szilvia, a Budapest Fotófesztivál igazgatója elmondta, hogy az idei eseményen a képzeletről, a fantáziavilágról, az egyéni és a közös élményekről szóló kiállításokkal készültek. Idén 49 tárlat szerepel az április 20-ig tartó fesztivál programjában, amely széles palettán mutatja be a fotográfia különféle irányzatait.
Az idei programból kiemelte Thomaz Farkas magyar származású, világhírű brazil művész A fény ritmusa című tárlatát, amely hétfőn nyílik a Capa Központban.
A Szlovák Intézet, a Cseh Centrum és a Lengyel Intézet közös kiállításán a kortárs fotográfia új generációjának játékos, abszurd humorral fűszerezett világa jelenik meg három fiatal művész: Weronika Gesicka lengyel, Bara Prasilova cseh és Maria Svarbova cseh fotográfus munkáin keresztül A képzelet határán című tárlaton, a Deák 17 Galériában.
Hangsúlyozta: négy évvel ezelőtt civil kezdeményezésre jött létre a fesztivál, amelynek gerincét a kortárs galériákkal, a budapesti múzeumokkal és a nemzetközi kultúrintézetekkel való együttműködés adja.
Somosi Rita művészettörténész, a fesztivál kurátora hangsúlyozta: minden évben a nemzetközi fotográfusok mellett kiemelt figyelmet szentelnek a magyar alkotóknak is: immár harmadik éve Kiscelli Múzeumban valósul meg egy nagy, csoportos kiállítás. Az idei programban a Testképek című kiállítás az akt műfaját járja körül 38 fotós alkotásain keresztül.
A BPF és az V. kerületi Hybridart Space másodszor hirdette meg közös pályázatát 35 év alatti fotóművészek számára. A kilenc nyertes fiatal alkotó munkáiból összeállított Fresh meat című kiállítás mellett az évente megrendezett BPF Nights programsorozatnak és a külföldi kurátorokkal megrendezett eseményeknek is a Hybridart Space ad otthont.
Több egyéni kiállítás is lesz: az Artphoto Galériában Stalter György tárlata mellett Benkő Imre kubai utazásáról készült fotóit állítják ki, míg a Faur Zsófi Galériában Kudász Gábor Arion alkotásai lesznek láthatók.
Idén három gyűjteményt mutatnak be: a Fugában Kertész Csaba művészportré-gyűjteménye, valamint Balázs Árpád és Dénes Andrea gyűjteményének fotográfiaválogatása lesz látható. A Magyar Építőművészek Szövetségének székházában az Arcana Gyűjteményből mutatják be Szilágyi Lenke műveit.
Szarka Klára, a Paolo Ventura-kiállítás kurátora a sajtóbejáráson elmondta, hogy a tárlat 22 nagyméretű képe egy kitalált történetet mesél el, a II. világháború idejéről a velencei gettóban. A mesének két főszereplője van: egy teremtett lény, Nino, a robotfiú és megalkotója, az öreg zsidó órásmester. A történet mindegyik képe a művész által saját kezűleg kicsiben felépített Velencében készült. A képekhez képzőművészeti igényű tipográfiai szöveg is tartozik - tette hozzá.
"Paolo Ventura legnagyobb erőssége, hogy a jó értelemben vett gyermeki őszinteséget és történetmesélő képességet meg tudta őrizni" - hangsúlyozta a kurátor.
(Fotó: Paulo Ventura: Az automaton sorozatából. Forrás: newyorker.com)