art&design
Az esemény célja, hogy reflektáljon az Artpool új intézményi környezetére és feltérképezze a KEMKI részévé váló archívum nemzetközi kapcsolatainak lehetséges új irányait. A konferencia így olyan kutatási területek összefüggéseire kérdez rá, amelyek az Artpool múltja és jövője szempontjából is meghatározók: mint a kapcsolatművészet, a szamizdat, az underground művészet, a művészarchívumok és a progresszív muzeológia - közölte az MTI-vel hétfőn a konferenciának otthont adó Szépművészeti Múzeum.
Mint a közlemény emlékeztet, az Artpool a hatvanas évektől megjelenő új művészeti mozgalmaknak, irányzatoknak, köztük az úgynevezett nem hivatalos (underground, szamizdat) művészeti törekvéseknek az egyedülálló dokumentumgyűjteménye. A 650 folyóméternyi és 2300 órányi digitalizált archívumi anyagban csaknem 7500 művész, művészcsoport, intézmény kutatható.
Az Artpool kordokumentumtár és művészeti gyűjtemény egyben: az archívumban levelezések, jegyzetek, vázlatok, tervek, ötletek, interjúk, kéziratok, eredeti művek, fotódokumentumok, katalógusok, meghívók, plakátok, bibliográfiák, kronológiák, monográfiák, folyóiratok, diagramok, portfóliók, videó- és hanganyagok egyaránt megtalálhatók.
A gyűjtemény sokrétűsége lehetővé teszi, hogy a fluxus, a koncept art, a performansz, a vizuális és konkrét költészet, a hangköltészet, a művészkönyv, a mail art, a művészbélyeg, a művészképeslap, a művészfolyóirat, a copy art, a kompjúterművészet, a videoművészet, a public art magyarországi és nemzetközi dokumentumai egy helyen kutathatók legyenek. Mindezek a Magyarországon csak itt található Altorjai Sándor, Erdély Miklós, Galántai György, Tót Endre, Ben Vautier, G. A. Cavellini, Ray Johnson, Monty Cantsin életmű-dokumentációval egészülnek ki - idézi fel a közlemény.
Az Artpoolt 1979-ben Galántai György és Klaniczay Júlia a nemhivatalos művészet dokumentumainak archiválására és megőrzésére, a magyar művészet külföldi láthatóságának növelésére hozta létre. A nehézségek ellenére az alapítók magánlakásából indult archívumi projekt már a rendszerváltás előtt bekerült a kortárs művészet legfontosabb közép-kelet-európai kezdeményezései közé, mára pedig archívumával, könyvtárával és médiatárával a régió legfontosabb neoavantgárd fókuszú kutatóhelyévé vált. Az Artpool Művészetkutató Központ már ötödik éve a Szépművészeti Múzeum részeként működik, és múzeumi keretek között képviseli tovább a kortárs művészet és a művészeti kutatás gyakorlatát, ettől az évtől pedig a Szabolcs utcában létrejövő KEMKI részeként folytatja működését.
A kétnapos, jubileumi konferencia az Artpool "aktív archívum" koncepcióját használja kiindulópontként, és ennek nemzetközi párhuzamait, valamint kortárs értelmezéseit és alkalmazásait igyekszik feltárni. A rendezvény programjában szereplő 24 előadás egy-egy archívum bemutatása helyett olyan új, innovatív muzeológiai, kurátori, tudományos és művészeti módszertanokat mutat be, amelyekkel az archívumi munka a művészetkutatás és a jövőről alkotott víziók szolgálatába állítható - közölték a szervezők.
Kép: Artpool Art Research Center hivatalos Facebook oldala