film
A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének gondozásában 2019-ben az irodalmi szócikkekkel kezdődött meg az a munka, amelyet idén a filmművészetre is kiterjesztettek. Az online lexikon a magyar filmművészet legkiemelkedőbb alkotásai köré szerveződik. Ez a fajta műközpontú gondolkodás elsősorban esztétikai szempontok mentén válogatta össze korpuszát, amelynek darabjai együttesen egy történeti narratívát is létrehoznak, ilyen módon alakítva a magyar filmtörténeti kánont.
Ahogyan a szerkesztőbizottság vezetője, Gelencsér Gábor a sajtótájékoztatón elmondta, határozott céljuk volt, hogy a legújabb kutatási eredmények fényében finomhangolják az eddigi hazai vonatkozású filmtörténetírásokat, elsősorban azáltal, hogy kiterjesztették a vizsgált művek körét a nagyjátékfilmeken túlra. Így került bele a korpuszba a dokumentum-, a rövid-, a kísérleti, az animációs, valamint az ismeretterjesztő film műfaja is, és ennek az új megközelítésnek köszönhetően váltak a vizsgálat tárgyává a korábban méltatlanul mellőzött, ún. szórakoztató filmek is, valamint az 1945 előtti hazai filmgyártás kiemelkedő alkotásai.
A tervezett kb. 500 szócikkből mostanra mintegy száz készült el. Egy-egy szócikk nagyjából 5000 karakter terjedelemben adja a filmek rendkívül tömör, de átfogó történeti és alkotói életműben való elhelyezését, formai és tartalmi elemzését, valamint lehetséges értelmezési javaslatát. A további tájékozódást a szócikkek végén található szakirodalmi ajánlások segítik. A Gelencsér Gábor mellett dolgozó szerkesztőbizottsági tagok, Muhai András, Pápai Zsolt, Varga Zoltán, valamint a szócikkek további szerzői kiemelten fontosnak tartják munkájuk köznevelési és ismeretterjesztő funkcióját is. Ilyen formán mindvégig arra törekedtek, hogy az interneten ingyenesen elérhető tudásanyag a kifogástalan szakmaiság mellett tömör és közérthető legyen, és hasznos kiindulópontul szolgáljon a nagyközönség számára a magyar filmművészeti hagyomány feltérképezéséhez.
A lexikon elérhetősége: