irodalom
Mint írják, a nettó hatezer eurós (2 millió forintos) ösztöndíj célja a legtehetségesebb pályakezdők, a már rendszeresen publikáló, a tárgyévben új kötettel jelentkező, 35 évesnél nem idősebb szerzők támogatása, számukra egy évnyi nyugodt munkakörülmények biztosítása, új művek megszületésének ösztönzése, a kiadott mű németországi megjelentetésének elősegítése. A díjazott a pénzjutalom mellett lehetőséget kap a Solitude Akadémia által biztosított egyhónapos stuttgarti alkotói tartózkodásra, a Stuttgarti Magyar Intézet által megszervezett szerzői estre, és az elismerés kiegészül a Literarisches Colloquium Berlin (LCB) által felajánlott egyhónapos berlini ösztöndíjjal is.
Az ösztöndíj kuratóriumának tagja Keresztury Tibor író, kritikus, szerkesztő, Parti Nagy Lajos költő, író és Szilasi László író, irodalomtörténész, egyetemi tanár.
A gyakorlat szerint a kuratórium először a kiadók javaslatai alapján összeállított egy 10-es listát, amelyet a Litera.hu két héttel a díjátadás előtt nyilvánosságra hozott. Közülük választotta ki a kuratórium a három - a díjátadásra meghívott, s ott felolvasó - jelöltet, Harag Anita mellett Czakó Zsófiát (Nagypénteken nem illik kertészkedni Scolar) és Pál Sándor Attilát (Balladáskönyv Magvető). A legjobb háromba jutott két másik szerző 500-500 euró jutalomban részesült.
A fiatal magyar szerzők legjelentősebb elismerésének számító ösztöndíjat Horváth Péter professzor, a stuttgarti székhelyű Horváth & Partners csoport alapítója, a magyar kultúra németországi közvetítésének, megismertetésének Pro Cultura Hungarica díjjal és a Magyar Érdemrend Középkeresztjével kitüntetett mecénása, támogatója hozta létre 2013-ban. Az ösztöndíj teljes neve: Horváth Péter Ösztöndíj A Fiatal Magyar Irodalomért (Péter Horváth Stipendium für die Junge Ungarische Literatur). A támogatásban eddig Krusovszky Dénes, Mán-Várhegyi Réka, Áfra János, Bencsik Orsolya, Závada Péter és Simon Márton részesült.
Az ösztöndíj szakmai együttműködő partnere a stuttgarti Akademie Schloss Solitude, a berlini Literarisches Colloquium, a Stuttgarti Magyar Intézet és a Litera.hu.
A kép innen származik.